BiH

Trgovska gora je neprihvatljiva, otpad treba skladištiti u Krškom

Bosna i Hercegovina neće odustati od sprečavanja Hrvatske u namjeri da radioaktivni otpad odlaže na Trgovskoj gori, u neposrednoj blizini sa granicom BiH.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Rečeno je ovo nakon tematske sjednice Odbora Narodne skupštine RS-a za zaštitu životne sredine. Poručeno je da je lokacija predviđena za odlaganje nuklearnog otpada netransparentno odabrana.

Kasarna Čerkezovac na Trgovskog gori, gdje Hrvatska planira da odlaže radioaktivni otpad iz Elektrane Krško, udaljena je svega tri kilometra od granice sa BiH i nalazi se u samom slivu rijeke Une, tako da je u potpunosti neprihvatljiva za skladištenje ove vrste otpada, poručuju iz Ekspertskog tima za Trgovsku goru. To bi, dodaju, ugrozilo živote oko 250.000 ljudi iz 13 opština u slivu rijeke Une.

“Ako jedan takav objekat napravite na lokaciji kao što je Trgovska gora, uz Park prirode Una, ulazite u jedan rizik. Uvijek se može reći – mi ćemo napraviti siguran objekat koji će narednih 300 godina izdržati bez ikakvih problema, ali vi ulazite u rizik, s obzirom na sva dešaanja koja su bila zadnje četiri godine što se tiče seizmologije”, upozorava Emir Dizdarević, predsjednik Ekspertskog tima za Trgovsku goru.

Hrvatska je izradila Studiju uticaja na životnu sredinu ukoliko bi radioaktivni otpad bio skladišten na Trgovskoj gori, na šta su iz BiH uputili brojne primjedbe. Posebno zabrinjava to što Hrvatska nema alternativnu lokaciju, tvrde u Pravnom timu za Trgovsku goru.

“Bosna i Hercegovina nigdje nije zakasnila sa preduzimanjem bilo kakvih aktivnosti. Jedina strana koja kasni ovdje jeste Hrvatska i na to ćemo svakako skretati pažnju”, kazao je Nemanja Galić, član Pravnog tima za Trgovsku goru.

Republika Srpska u ovoj godini obezbijedila je milion maraka za istraživanje uticaja radioaktivnog otpada na životnu okolinu. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac (SNSD) smatra da su aktivnosti sa nivoa BiH bile usporene: “Nisam zadovoljan ni mnogim razgovorima sa predstavnicima evropske delegacije da se na ovakav način tretira ovo pitanje. Ja sam više puta postavio pitanje šta bi bilo kada bi se u Austriji na pograničnom mjestu sa Mađarskom radilo odlagalište nuklearnog otpada, a da se mađarska strana ne konsultuje”.

“Sada smo spremni da pokrenemo još jedan process dodatnih istraživanja koja će potvrditi ono što smo dosad tvrdili, a to je da lokacija Trgovska gora ne ispunjava nijedan parameter da bi se izgradilo odlagalište nuklearnog otpada”, ističe ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a Bojan Vipotnik (SNSD).

Košarac je o ovom problemu razgovarao i sa predstavnicima Vlade Slovenije i tvrdi da je i njihov stav da Trgovska gora nije adekvatna lokacija za skladištenje nuklearnog otpada. Još jednom je ponovljeno da bi on trebao biti skladišten tamo gdje je i nastao – u Nuklearnoj elektrani Krško, prenosi FTV.