BiH

Košarac traži da se na Generalnoj konferenciji IAEA-a upozori na problem Trgovske gore

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac zatražio je da bh. predstavnik na 67. po redu Generalnoj konferenciji Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) 29. septembra ove godine u Beču ukaže na problematiku izgradnje odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na Trgovskoj gori, prenosi Anadolu.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U dopisu Ministarstvu vanjskih poslova BiH, koje će predstavljati BiH na pomenutoj konferenciji u Beču, Košarac je istakao da je neophodno da se na visokom diplomatskom nivou ponovo upozori na dobro poznate nelegitimne postupke Hrvatske po pitanju aktivnosti na Trgovskoj gori.

“Naša obaveza je da iskoristimo svaku moguću priliku kako bismo pred međunarodnom javnošću konstantno ukazivali na neprihvatljivost izgradnje spornog objekta na Trgovskoj gori. S tim u vezi, smatram da je potrebno da predstavnik BiH na konferenciji u najvišem međunarodnom tijelu za nuklearnu energiju jasno ukaže na problem odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori”, naglasio je Košarac.

Prema njegovim riječima, potrebno je ukazati na činjenicu da se BiH protivi namjeri Hrvatske da u neposrednoj blizini granice izgradi sporni objekat na Trgovskoj gori, gdje planira smjestiti sav institucionalni radioaktivni otpad i istrošene izvore koji se trenutno nalazi na njenoj teritoriji, ali i 50 posto radioaktivnog otpada niske i srednje aktivnosti iz Nuklearne elektrane Krško iz Slovenije.

“Izbor ove, za nas u potpunosti neprihvatljive lokacije, izvršen je bez bilo kakvih konsultacija sa BiH. Naše primjedbe date na Stratešku studiju uticaja na životnu sredinu iz 2015. godine su ignorisane i nikad nam zvanično nije dostavljen odgovor”, istakao je Košarac.

Podsjetio je da je u 2023. godini Hrvatska započela izradu najnovije Studije uticaja na životnu sredinu, te da je BiH dostavila svoje primjedbe na ovaj dokument, uključujući i one sa aspekta IAEA standarda, koje Hrvatska flagrantno krši, ali se one takođe u potpunosti ignorišu.

“Na konferenciji u Beču moramo ponovo apelovati na Hrvatsku da poštuje međunarodne konvencije čija je potpisnica, a posebno ESPOO konvenciju, kao i međunarodne strandarde koji se odnose na skladištenje radioaktivnog otpada, a koje već evidentno ne poštuje niti planira da poštuje”, dodao je Košarac.

Naglasio je takođe da je potrebno ponovo pozvati Hrvatsku da razmotri i druge lokacije za skladištenje radioaktivnog otpada ili da otpad skladišti tamo gdje je i nastao – na teritoriji Slovenije.