Magazin

Tajna dugo čuvana: Ovdje se nalazi najviše drvo na svijetu

Najviše drvo na svijetu nalazi se u ogromnom nacionalnom parku Redwood u Kaliforniji.

FOTO: ROBYN BECK/AFP
FOTO: ROBYN BECK/AFP

Gdje tačno, tajna je i zatvoreno za posjetioce.

Visoki prizori nesumnjivo fasciniraju nas ljude. Zamislite Ajfelov toranj u Parizu, zgradu Chrysler u Njujorku ili Burj Khalifu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Skriveno u nacionalnom i državnom parku Redwood u Sjevernoj Kaliforniji stoji impresivno drvo sekvoja (Sequoia sempervirens) nazvano “Hyperion”. Sa 115,92 metra, ovo divovsko drvo smatra se najvišim živim drvetom na svijetu, što ga čini čak i višim od Kipa slobode. Vjeruje se da je star 700 do 800 godina.

Drvo su tek 2006. godine otkrili Chris Atkins i Michael Taylor kao najviše drvo na svijetu i u Guinnessovoj knjizi rekorda je prihvaćeno. Međutim, nije vam dozvoljeno da ga posjetite.

Tačna lokacija drveta je strogo čuvana tajna kako bi se zaštitilo i nikada nije javno otkrivena – iako su njegove koordinate navodno objavljene na web stranici 2015., što je dovelo do porasta broja planinara. Ne postoje direktne, lagane pješačke staze do drveta, a oni koji su željeli bolje pogledati morali su se “probijati” kroz prilično gustu vegetaciju.

Ovo nije odvratilo nikoga ko je bio zaista radoznao i krenuo u posjetu Hiperionu. Toliko da je Služba nacionalnih parkova sada zatvorila cijelo područje i prijeti svakom ko prekrši pravila kaznom do 5.000 dolara i mogućim zatvorom.

“Posjete su imale uticaj na vegetaciju i korijenski sistem drveta”, kaže za SFGate Leonel Arguelo, šef odjela za prirodne resurse parka .

“Ljudi su ostavljali svoje smeće, korišteni toaletni papir i ljudski otpad.”

Zatvaranje je prvenstveno radi sprečavanja daljeg oštećenja okolne paprati i vegetacije u okruženju, ali i zaštite posjetitelja. Kako nema jasne pristupne rute, a GPS i mobilne telefonske veze su veoma slabe, hitnim službama bi bilo vrlo teško doći do bilo koga u nevolji. “Ako bi se neko tamo povrijedio, trebalo bi neko vrijeme prije nego što bismo mogli doći do njih i izvući ih”, rekao je Arguelo. “Sve su to razlozi zašto igramo nasigurno i štitimo naše resurse.”