BiH

Sve je moguće: Schmidt i stranci žele izazvati sukob u BiH ko

Čini se da stranci previđaju spremnost prije svega bošnjačkog naroda da se takvom scenariju suprotstavi pa i pod cijenu sukoba, jer niti Bošnjaci, niti svi Bosanci i Hercegovci koji se poistovjećuju sa Bosnom i Hercegovinom sigurno neće dozvoliti da budu stavljeni pred izbor mirnog gubitka države ili borbe, jer se tu ne radi o izboru.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ako je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt doktor koji stalno propisuje analgetik, odnosno lijek koji ne pomaže za liječenje teške bolesti, ako su odluke koje je Schmidt donio način da se zaustavi Dodik, a nisu, ako strane ambasade javno pozdravljaju i stoje iza takvih rješenja, kao što stoje, onda se iz takvog ponašanja krije očita namjera Schmidta i stranaca da u Bosni i Hercegovini izazovu sukobe.

Takvo tolerisanje napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, a isti najavljuje da će ići do kraja, u čemu mu treba vjerovati, jasno upućuje na to da Schmidt i politički predstavnici zapadnih zemalja priželjkuju sukob u Bosni i Hercegovini, piše NAP

Dva su razloga zbog kojih Schmidt i stranci žele otvoriti sukob Bosni i Hercegovini.

Kao prvo, uvjereni su da će bošnjačko – bosanska strana koja je još uvijek pod traumom preživljenog genocida pristati na sve političke zahtjeve separatista, pa makar i oni značili pravnu nezavisnost entiteta Rs koja je samo korak do teritorijalne nezavisnosti, pa makar to značilo i sa druge strane formiranje trećeg entiteta – samo da do novih sukoba ne dođe.

Drugi razlog iz kojeg Schmidt i stranci priželjkuju sukobe je konfederalizacija Bosne i Hercegovine (taj razlog u direktnoj je vezi sa prvim) i stavljanje Bosne i Hercegovine pod potpuni patronat Beograda i Zagreba, i to nakon sukoba kada bi se to učinilo kao jedina realna opcija.

Međutim, isto tako čini se da stranci previđaju spremnost prije svega bošnjačkog naroda da se takvom scenariju suprotstavi pa i pod cijenu sukoba, jer niti Bošnjaci, niti svi Bosanci i Hercegovci koji se poistovjećuju sa Bosnom i Hercegovinom sigurno neće dozvoliti da budu stavljeni pred izbor mirnog gubitka države ili borbe, jer se tu ne radi o izboru.

Obzirom na iskustvo devedesetih godina, realno je očekivati istu onu prljavu igru stranaca koji su na Bosnu i Hercegovinu udarali embargom na uvoz oružja, a na agresore besmislenim rezolucijama u Ujedinjenim nacijama.

Danas, ipak u Bosni i Hercegovini, malo ko, osim predstavnika aktuelne vlasti vjeruje strancima i Ujedinjenim nacijama. Stoga se ne smije i ne može vjerovati ni strancima niti Schmidtu kada tvrde da oni ne žele sukob. Istina je obično potpuno suprotna od ovog što tvrde, piše NAP