Zdravlje

​Šuma i zdravlje: Zašto vam je potrebna doza prirodnog 'vitamina N'

Šuma je više od prirodnog pejzaža – ona je izvor zdravlja i blagostanja. Boravak među drvećem, poznat kao "šumska kupka" ili shinrin-yoku, donosi brojne koristi za tijelo i um.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Udisanje svježeg zraka bogatog fitoncidima, slušanje šuštanja lišća i pjeva ptica te upijanje zelenila može smanjiti stres, sniziti krvni pritisak i poboljšati raspoloženje . Ova praksa, koja potiče iz Japana, sve više se prepoznaje kao prirodni način za jačanje imuniteta i mentalnog zdravlja.​

Zdravstvene tegobe koje najčešće pogađaju modernog čovjeka koji živi u urbanoj sredini su bolesti nekretanja (kardiovaskularne bolesti, pretilost, visok krvni tlak), stres, depresija, napetost, ukočenost vrata i mišića te kratkovidnost.

Svima nam je poznato da boravak u prirodi blagotvorno utječe na zdravlje, ali malo ljudi uistinu zna koliko je blagotvorno šetanje šumom i boravak u šumiŠume su “pluća” našeg planeta, a osim što pročišćavaju zrak, sprječavaju eroziju tla, održavaju klimatske uvjete stabilnima i pružaju nam mjesto za odmor i očuvanje zdravlja.

Pročitajte još

Boravak u šumi – važnost vitamina N za zdravlje

U svojoj knjizi Princip prirode (The Nature Principle) Richard Louv povezanost čovjeka s prirodom smatra esencijalnim za psihičko i fizičko zdravlje te tu povezanost naziva vitaminom N (eng. nature = priroda).

Kao što nam za normalan rast i razvoj te zdravlje trebaju vitamini i minerali iz hrane, tako nam je potreban i vitamin N – boravak u prirodi.

Autor navodi brojne studije koje potvrđuju koliko nam je vitamin N potreban, posebno naglašavajući koliko ulogu ima boravak među drvećem, pa čak i pogled na drveće s prozora:

zajednički boravak u prirodi jača povezanost među prijateljima i članovima obiteljidjeca koja u školskom dvorištu mogu boraviti među drvećem i koja imaju pogled na drveće sa školskih prozora imaju bolje rezultate u učenju i bolje pamtepacijenti koji imaju pogled na drveće iz bolničke sobe brže se oporavljajupacijenti koji mogu boraviti u prirodi ozdravljaju znatno bržeosobe koje rade u uredima s pogledom na drveće imaju bolje radne rezultate i uzimaju manje dana bolovanja.

Bor, jela i smreka povoljno djeluju na dišni sistem i um

Boravak u šumi, odnosno boravak u crnogoričnim šumama (posebno boravak u borovoj šumi) koristan je svima, posebno osobama s dišnim tegobama jer je zrak u ovim šumama bogat eteričnim uljima bora, jele i smreke, što olakšava i produbljuje disanje.

Zrak u crnogoričnim šumama je pročišćen (eterična ulja iz crnogoričnih drveća uništavaju mikroorganizme), stoga u ovim šumama sprječava infekcije dišnih puteva i liječi već postojeće. U narodu je poznat lijek za dišne puteve koji se pravi od meda i iglica bora, kao i sirup za dišne puteve od iglica bora, iz kućne radinosti.

Eterično ulje bijelog bora pomaže disanju kod začepljenja sinusa i dišnih puteva. Eterična ulja crnogoričnog drveća koriste i mnogi spa centri jer imaju opuštajuće djelovanje na um.