Život

Šta se dešava u Kantonalnoj bolnici Zenica? Pacijenti se žale na loš tretman, a evo šta su nam kazali iz bolnice

U Bosni i Hercegovini odavno je problem sve u zdravstvenom sistemu.

FOTO: ZENICABLOG.COM
FOTO: ZENICABLOG.COM
Ilustracija

Nerijetko se upućuju apeli kako domovima zdravlja treba doktora i medicinskog osoblja, a u cijelom vrtlogu neadekvatnih uslova, manjka radne snage, mita i korupcije, najdeblji kraj izvlače pacijenti.

Nažalost problemi se u BiH još uvijek “guraju pod tepih i pričaju na kafama”, jer su svi u nekom strahu da će biti gore nego što jeste, a zapravo sve se može riješiti gdje ima volje!

Portalu Bosnainfo obratili su se neki pacijenti koji su imali loša iskustva sa Kantonalnom bolnicom Zenica, ali iz straha od daljnjeg tretmana prema istima, jer koriste usluge ove bolnice nisu željeli da otkriju identitet.

Istakli su kako su uslovi u Kantonalnoj bolnici Zenica očajni, teško se dobija termin kod doktora, a poseban su problem onkloški pacijenti. Tvrde da za čitanje nalaza čekaju i više od mjesec dana od dobijanja istog, a da telefonski ne mogu ništa dogovoriti, već za sve moraju doći lično.

“U 21. vijeku mi imamo bolnicu koja je u jako lošem stanju od odnosa prema pacijentima do higijenskih uslova. Svi koji pripadaju Zeničko-dobojskom kantonu (ZDK) bore se ako je ikako moguće da dobiju uputnicu da idu negdje drugo, ali ne može svako naravno. Problem je sve, ali narod šuti i trpi, jer smo naučeni da može biti još gore”, priča jedan pacijent za Bosnainfo.

Pročitajte još

Ističe kako nije iz Zenice već iz drugog grada koji pripada ZDK i da je to dodatni problem, pacijent je sa ozbiljnom dijagnozom i nije u mogućnosti dobiti adekvatan tretman.

“Ja čekam na termin za operaciju više od mjesec dana, a već mjesecima se patim kako doći u bolnicu i vratit se. Ja sam pacijent koji treba da leži u bolnici, ali nemaju mjesta za mene. Ne znaju ni šta da mi propišu, nema nalaza koji nisam izvadio, neke sam morao privatno, jer njima neki aparati ne rade. Vjerujte treba poslati ekipu da snimi kako je to tamo. Ja ne znam nikog od pacijenata da je tretiran ljudski u ovoj bolnici. Nema niko osjećaj, sve isfrustrirano. Oni između sebe tamo ne komuniciraju kako treba, ja moram doći samo da bi jedan papir odnio sa jednog šaltera na drugi, jer gospođe koje sjede tamo ne mogu to uraditi”, ističe razočarani pacijent za Bosnainfo.

I on nije jedini, neki pokreću sve veze kako bi se liječili u Sarajevu gdje također situacija nije dobra, ali je opet bolja od nekih gradova u državi, jer nema doktora i na kraju se sve završi da morate ići privatno kako biste dobili prije svega adekvatan tretman i da se vaše osnovno ljudsko pravo na human odnos i liječenje ispoštuje.

O svemu ovome pitali smo Kantonalnu bolnicu Zenica.

Na pitanja “Da li je istina da nemate dovoljno ljekara i da pacijenti čekaju više od mjesec dana samo da bi im neko pročitao nalaz? Da li je tačno da pacijenti kojima je dijagnosticiran rak i moraju na operaciju ne mogu doći na red, jer je samo jedan ljekar zadužen za cijelu bolnicu? Dobili smo pritužbe i da je higijena jako loša i da su pacijenti oni koji se zadrže na liječenju primorani sami sve da čiste?”, odgovor iz bolnice je:

“Po sadržaju vaših pitanja stiče se utisak da su proistekla iz nedobronamjernih informacija i komentara prema  Kantonalnoj bolnici Zenica. Odgovori su da sve ovo nije tačno i nema veze sa realnom situacijom. Kao potvrdu ovome bi trebalo upitati pacijente koji su zadovoljni i koji će dati realan komentar, a tih je mnogo više. Ne može se negirati da nekada pacijent može imati negativno iskustvo, može se desiti i incidentna situacija. Svaka takva situacija se analizira i poduzimaju mjere da se ne ponovi.

     Činimo sve da pružanje zdravstvenih usluga u našoj ustanovi bude na što višem nivou. Smatramo da u tome i uspijevamo i to se moža dokazati sa mnogo indikatora. U procesu smo uvođenja sistem kvaliteta po akreditacijskim standardima za bolnice.

   Broj uposlenih je definisan standardima i normativima i  u sličnoj smo situaciji kao i druge zdravstvene ustanove u BiH.  Za sve usluge koje ne možemo adekvatno pružiti u KB Zenica, pacijente uredno uputimo u druge zdravstvene ustanove, kao vankantonalno liječenje”, navodi se u odgovoru za Bosnainfo koji potpisuje dr. Kasim Spahić iz Kantonalne bolnice Zenica.