Magazin

Šetnja Pragom: Veliki vrtovi Malog grada

Šetajući povijesnim centrom, nisu svi svjesni koliko se iznenađujuće prostranih zelenih površina krije u navodno ne baš velikom Malom gradu.

FOTO: PRAGUE.EU
FOTO: PRAGUE.EU

Lokalne bašte su savršeno uklopljene u jedinstvenu arhitektonsku pozadinu, čineći ukupnu atmosferu „Grada pod zamkom“ privlačnom, i idealne su zone za opuštanje na samo nekoliko koraka od najprometnijih turističkih ruta. Evo četiri najljepše:

Dvorski vrtovi ispod Praškog dvorca

Pet međusobno povezanih terasastih vrtova (Ledebur, Mali i Veliki Pálffy, Kolowrat i Mali Furstenberg vrtovi) čine jedinstveni kompleks prirodne arhitekture na južnoj padini Hradčanskog brda. Kaskadna kompozicija sa susjednim palačama i paviljonima prošarana je lijepom pejzažnom arhitekturom, koja je ovdje nastala postepenim razvojem od kraja 17. stoljeća do danas. Šetajući vrtovima palate, vijugat ćete kroz razne fontane, vikendice, lođe, glorijete, balustradne terase ili pergole i izgubiti se u lavirintu skrivenih uglova, prolaza i stepenica. Izuzetno atraktivnu atmosferu ovdje dodatno upotpunjuje jedan od najljepših pogleda na Prag, posebno na Mali grad. Do vrtova duž ulice Valdštejnská možete doći kroz Kolowrat.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Wallenstein Garden (Valdštejnská zahrada)

Jedan od najznačajnijih „zelenih“ projekata ranog češkog baroknog perioda nastao je u isto vrijeme kada je izgradnja Palate Wallenstein (Valdštejnský palác) (1623–1629). Vrt, koji u svojoj koncepciji prati drevne tradicije, drugi je najveći prostor te vrste u centru metropole, samo su vrtovi Praškog dvorca veći. Prve poglede posjetitelja svakako će plijeniti veličanstvena građevina sa monumentalnom arkadom u tri luka – takozvana Sala Terrena. Njegova dekoracija inspirisana je motivima iz grčke i rimske mitologije, tu je i vještačka pećina sa stalaktitima i fontana – takozvana pećina. Na suprotnoj istočnoj strani vrta dominira ribnjak sa umjetnim ostrvom i Herkulovim kipom. Osim tri zanimljive fontane, geometrijski preciznu zelenu površinu obogaćuje prije svega impresivna kopija skulptura nizozemskog kipara Adriana de Vriesa. Izuzetnu atmosferu upotpunjuju paunovi koji se slobodno kreću, zahvalni predmet kamera stranih i domaćih turista. Područje često postaje poprište koncerata u ljetnim mjesecima.

FOTO: PRAGUE.EU
FOTO: PRAGUE.EU

Park Vojan (Vojanovy sady)

Skriven iza krečenog zida koji se proteže cijelom dužinom kaldrmisane ulice nalazi se ovaj iznenađujuće prostran i šarmantno vijugav vrt. Njegova topografija datira iz srednjeg vijeka, kada je ovo mjesto pripadalo biskupskom dvoru, neki historičari ga, inače, smatraju najstarijim praškim vrtom. Sastoji se od engleskog parka, voćnjaka i manastirskog vrta sa podignutom terasom i balustradom, ovdje se nalaze pergola i centralna fontana. Nezaobilazni elementi su i tri barokne kapele i zidni sunčani sat sa rijetkim freskama iz 17. stoljeća, ali posjetitelje vrta više privlači opuštena, gotovo sanjiva atmosfera, podvučena starim voćkama, magnolijama i zujanjem pčela.

FOTO: PRAGUE.EU
FOTO: PRAGUE.EU

Vrt Vrtba (Vrtbovská zahrada)

U terasastom vrtu možete vidjeti savršenu estetiku vanjskog prostora. Jedan od najvažnijih i najljepših projekata baroknih vrtova nastao je oko 1720. godine. Po površini, bašta je jedna od manjih, ali po originalnosti arhitektonskog rješenja u ovom nepravilnom prostoru na padini i po umjetničkoj i historijskoj vrednosti izvođenja, bašta dostiže evropski značaj.

Sredinom 19. stoljeća, barokni vrt je preuređen u stilu klasicizma. U to vrijeme, na padini između donjeg i srednjeg nivoa izgrađeni su aneksi Carstva. Njegova ljepota i reprezentativnost predodređuju Vrtbu za organizaciju raznih društvenih i kulturnih događaja, od vjenčanja i vrtnih zabava do konferencija za novinare i stručnih seminara. A ako želite da se prepustite zaista izuzetnim pogledima na Praški dvorac i Mali grad, onda koristite vrhunsku baštensku terasu.

FOTO: PRAGUE.EU
FOTO: PRAGUE.EU