BiH

Sarajevo će slijediti primjer Mostara u mijenjanju spornih naziva ulica

Umjesto Mile Budaka, jednog od osnivača ustaškog pokreta, Vokića i Lorkovića nekadašnjih ministara iz NDH, u centru Mostara postavljene su ploče sa imenima Alekse Šantića, Tina Ujevića.

FOTO: BIH-X.INFO
FOTO: BIH-X.INFO

Šest ulica u Mostaru više ne nose nazive po političkim i vojnim zvaničnicima ustaškog režima iz perioda Drugog svjetskog rata. Postoji li nada da će i drugi gradovi u BiH slijediti primjer Mostara? O ovoj temi govorili su Irma Baralija iz GO Naše stranke u Mostaru, Dragan Stevanović, vijećnik SDP-a BiH u Sarajevu i Mustafa Gradaščević, potpredsjednik Skupštine grada Bijeljina.

Nepune tri decenije bile su potrebne mostarskim gradskim odbornicima za skidanje stigme nametnute imenovanjem mostarskih ulica po ustaškim ideolozima. Mostar je uspio u nakani da promijeni sporne nazive ulica i može biti primjer za ostatak BiH.

“Nevjerovatno je da je trebalo toliko dugo da dođemo do ovog trenutka i lično sam jako zadovoljna. Ako su moje generacije odrastale gledajući te nazive ulica, bar naša djeca neće imati taj problem. Koliko god je ovo svijetli primjer, mi smo još daleko od rješavanja mnogobrojnih otvorenih pitanja sa bližom i malo daljom prošlošću. Na našim ulicama se nalaze murali Praljku i ustaški simboli, te skrnavljenje Partizanskog groblja. Ipak je jako puno posla pred nama u Mostaru, ali i u drugim gradovima BiH. Drago mi je da smo mi otpočeli taj proces i da idemo u pravom pravcu. Napravili smo značajan iskorak” kazala je Baralija.

Mustafa Gradašćević kaže da u Bijeljini postoji Trg đenerala Draže Mihajlovića i da je poražavajuće da su samo dva odbornika od njih 31 glasali protiv inicijative gradonačelnika da se na trgu postavi bista četničkog generala.

“Mi smo prije dvije godine imali inicijativu gradonačelnika da se na glavnom trgu postavi i bista. Mi 21. stoljeće nazivamo stoljećem ljudskih prava, a dajemo imena ulicama i ustanovama kao đenerala Draže Miahilovića. Nije to dobra poruka za one ljude koji nisu te ideologije. Od zločina četnika i Draže Mihailovića nisu samo stradavali Bošnjaci, već svi oni koji se nisu slagali s tom ideologijom. Još smo daleko od mogućnosti da to promijenimo. 29 odbornika od 31 je glasalo za, da se postavi bista Draži Mihailovića na trgu”, kaže Gradašćević.

“Sarajevo će slijediti primjer Mostara”

Dragan Stevanović kaže da je pred Vladom Kantona Sarajevo civilizacijska obaveza da izmijeni nazive spornih ulica u Sarajevu.

“Sporne se ulice Mustafi Busuladžiću, efendiji Pandži, efendiji Đozi koji su agitirali za formiranje SS Handžar divizije. To je bila fašistička jedinica koja je pravila zločine u Semberiji i sjevernoj Bosni. S druge strane, jedan Kiko Sarajlić, pjesnik, nema svoju ulicu u Sarajevu. Politička volja unutar Trojke postoji. SDP i Naša stranka se slažu, a mislim da NiP misli da ova pitanja treba staviti na dnevni red. Bićemo dočekani na nož kao i svugdje. Kao neko ko dolazi iz srpskog naroda, razočaran sam činjenicom da političko vodstvo Srbije i entiteta RS ne shvataju da su četnici i Draža Miahailović zločinački pokreti i fašisti. Kad tad će to shvatiti i ukinuti te biste. Čeka se povoljan politički trenutak da se to desi. U Sarajevu će se to brzo desiti slijedeći primjer Mostara. Imamo dio ulice koja se nekada zvala po partizanskom ilegalcu Fuadu Midžiću koji je branio Sarajevo, a koja nosi ime Mustafe Busuladžića koji je veličao fašistički pokret”, kaže Stevanović, piše N1