BiH

Razvoj poslovnih vještina za 40 žena u Bratuncu i Hadžićima

Cilj je ne samo prevladati ekonomske prepreke već i suzbijati društvene stereotipe i patrijarhalne odnose, koji često ograničavaju žene

FOTO: UZOPI
FOTO: UZOPI

U cilju pružanja podrške ženama, koje se u ruralnim područjima suočavaju s različitim izazovima uključujući diskriminaciju na tržištu rada, ali i specifičan patrijarhalni odgoj koji ima za posljedicu društveno zapostavljanje žena, te nedostatak podrške za njihove poslovne ideje što dodatno komplicira njihov poduzetnički put, Unija za održivi povratak i integracije (UZOPI), uz finansijsku pomoć Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država, implementira inovativni projekt ‘Osnaživanje žena preduzetnica u ruralnim područjima Bosne i Hercegovine prevazilaženje ekonomskih i društvenih prepreka’.

Projekt je koncipiran kao sveobuhvatan program obuka, mentorstva i umrežavanja, s posebnim naglaskom na razvoj poslovnih vještina specifičnih za poduzetništvo.

Projekt se provodi u općinama Bratunac i Hadžići s namjerom da najmanje 40 žena stekne vještine ključne za ostvarivanje njihovih poduzetničkih ciljeva – izjavila je Feni Elza Žigić, projekt menadžer.

Cilj je, kako je kazala, ne samo prevladati ekonomske prepreke već i suzbijati društvene stereotipe i patrijarhalne odnose, koji često ograničavaju žene.

– Kroz projekt zagovarat ćemo rodno odgovorno budžetiranje u javnim natječajima za poticaje, pružajući ženama priliku da prezentiraju svoje ideje i ravnopravno sudjeluju u raspodjeli sredstava. Također, zalagat ćemo se za poboljšanje politika usmjerenih na uklanjanje diskriminatornih procedura i poboljšanje uvjeta podrške ženama koje se odluče na poduzetničke pothvate – pojašnjava Žigić.

Projekt ima za cilj stvoriti održiva rješenja i unaprijediti kvalitetu života žena u ruralnim područjima, pružajući im alate za nezavisnost i uspjeh.

Program obuke sastoji se od šest modula koji će ženama pružiti konkretne vještine potrebne za pokretanje vlastitih poslova. Nakon obuke, predviđeno je šestomjesečno mentorsko praćenje za žene koje se odluče registrirati svoj mali biznis – precizira Žigić.

Rezimirajući ciljeve i očekivane rezultate, kaže da je namjera potaknuti žene da postanu ključni faktori ekonomskih i društvenih promjena u svojim zajednicama. Iako poduzetništvo na ovim prostorima predstavlja izazov, vjerujemo da žene mogu biti pokretači promjena. Želimo podržati njihove poduzetničke snove i doprinose zajednici, stvarajući tako bolju budućnost za sve nas – poručila je Žigić.