BiH

Prof. Nurko Pobrić za Bosnainfo o Dodikovom suđenju: Mislim da će se sve vrtjeti oko visokog predstavnika, da li je on zaista visoki predstavnik

Sud Bosne i Hercegovine je 11. septembra ove godine potvrdio uređenu optužnicu protiv Milorada Dodika, predsjednika RS-a, i Miloša Lukića, v. d. direktora Službenog glasnika, koji se terete za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.

FOTO: DW
FOTO: DW
Nurko Pobrić

Juče su se pojavili pred Sudom BiH i (ne) izjasnili o krivici.

Prvo „nisu razumjeli“ optužnicu, pa je sutkinja Jasmina Ćosić Dedović pojasnila da to znači da su se izjasnili da nisu krivi. Potom se predsjednik RS-a pobunio što nema zastave entiteta čiji je predsjednik, a onda odbio da ustane rekavši da ga “bole leđa”.

Klasično nepoštivanje Suda BiH, ali i države koju svakako ne priznaje.

Da li postoji u našem zakonodavstvu nešto što se zove uvreda ili nepoštivanje suda, i ako postoji, zašto sutkinja nije reagovala na ovaj predsjednikov cirkus, pitali smo profesora Nurku Pobrića, stručnjaka za ustavno pravo.

„Postoji u bivšem procesnom zakonodavstvu ta mjera, to je obično opomena, eventualno novčana kazna, ali ona nije obavezna. Dakle, sud procjenjuje u svakom konkretnom slučaju hoće li je izreći ili ne.

Obično je izriče ako optuženi ponavlja istu stvar više puta, tada ga čak može i udaljiti iz sudnice i da vodi proces bez njega.

Međutim, sticajem okolnosti i zbog okolnosti koje jesu kakve jesu, vjerovatno je sutkinja pravilno procijenila da nema potrebe i da bi imalo kontraefekat to izricanje mjera“, pojašnjava prof. Pobrić za Bosnainfo.

I to mu daje vjetar u leđa da nastavi da radi šta hoće…

„On radi inače šta hoće“, cijeni naš sagovornik.

Šta mislite, zašto mu prethodno nije određen pritvor, recimo, zbog uticaja na svjedoke, jer ptice na grani znaju da Dodik ima, između ostalih, i tu moć uticaja?

„Pazite, vjerovatno nije bilo razloga da mu se odredi pritvor iz razloga uticaja na svjedoke. Ovdje je radnja izvršenja krivičnog djela jasna, dakle, nije u pitanju šta je on uradio, zna se šta je uradio, nije izvršio odluku visokog predstavnika (Christian Schmidt, op. a) i to nije sporno.

Pročitajte još

Ovdje će se sve više raspravljati o pravnim pitanjima, a ne o činjeničnim. Dakle, pretpostavljam da će odbrana, odnosno Milorad Dodik i njegov branilac prvo osporavati legalnost, odnosno legitimitet visokog predstavnika, odnosno da on nije visoki predstavnik, nego obična fizička osoba i da kao takva nije mogla donositi ikakve zakone i te zakone niko nije ni trebao primjenjivati.

Na toj osnovi mislim da će se voditi čitav proces, a ne šta je ko rekao i gdje je ko rekao. Mislim, to se sve zna“, objašnjava nam prof. Pobrić.

Dodik je ustvari „predsjednik“ čitave BiH, vedri i oblači…

„…de facto je vladar BiH i svi važni procesi odvijaju se u onom smjeru kako on dopusti…“

„…ide dokle hoće i dokle može…“

„Jeste, procijeni dokle hoće i dokle može.“

Ako ne priznaje Sud BiH, zašto je došao? Da brani, kako kaže, ne sebe, nego Republiku Srpsku, jer se, naravno, poistovjećuje s njom? U njegovom pogledu na BiH možemo govoriti o jungovskoj individuaciji.

„Nije on sam došao, došla je s njim čitava njegova svita iz SNSD, i ako ste pratili izjavu Kovačevića…“

„…Radovana?“ (portparol SNSD-a, op. a)

„Da, koji je kazao vrlo jednu opasnu izjavu – da je ovo početak kraja BiH. Dakle, to je još gore nego ono što je Dodik izjavljivao i izjavljuje često.

Prema tome, on je vjerovatno procijenio i da ako se ne bi pojavio na Sudu, da bi postojala mogućnost i da bude prinudno doveden, ali to bi bilo opasno, s jedne strane.

S druge, došao je da napravi, kako Vi kažete, cirkus, na neki način da pokaže da ne razumije optužnicu, da visoki predstavnik nije visoki predstavnik, nego građanin Njemačke…”

„…da pokaže svoju moć?“

„Da, da… da iskoristi još jedanput svoju moć“, mišljenja je naš sagovornik.

Koji bi epilog bio najrealniji?

„Ne može se postaviti pitanje šta bi bilo najrealnije, nego kakav bi trebao biti ishod suđenja. Zavisiće od dokaza. Lično mislim da će se sve vrtjeti oko visokog predstavnika. Da li je on zaista visoki predstavnik…“

„..njegove legitimnosti mislite?“

„Jeste, mislim da će to biti osnovna činjenica koju će Tužilaštvo morati dokazivati, ne Dodik. Indikativno je da ako visoki predstavnik ima sva ovlaštenja kao i dosadašnji visoki predstavnici, on je mogao Dodika smijeniti, zašto je donosio zakon, kao što je jutros kazao Bosić (Mladen, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, op. a), pa to ‘prevalio’ na domaće pravosuđe koje je ionako krhko, njemu stavio vruć krompir u ruke.

Po mom sudu, tu će se voditi osnovna rasprava i u tom smislu postupak apsolutno ne bi trebao dugo trajati. Nema tu nekih posebnih svjedoka, eventualno neko iz PIC-a, mada je i visoki predstavnik pozvan kao svjedok“, kaže prof. Pobrić.

Znamo svi da Dodik ima mnogo većih, težih i opasnijih grijeha, vode se istrage, navodno, gdje su optužnice?

„Nijedna optužnica nije podignuta za negiranje genocida, a trebalo ih je više, vjerovatno je trebalo podići optužnicu, bar voditi istragu za ugrožavanje ustavnog poretka BiH, ali ovo je sad nešto čemu je krvičnopravno zaprijećena manja kazna, ali je pravno kompliciranije i sad je to gurnuto domaćem pravosuđu da to riješi“, zaključuje prof. Nurko Pobrić za Bosnainfo.