Život

Povratnici u Podrinje žive u strahu: Pucnjava i provokacije za svaki praznik

Teoretski suživot - u praksi podjele. Bosna i Hercegovina, povratnici, Srebrenica.

FOTO: FEDERALNA.BA
FOTO: FEDERALNA.BA

Nikola Grujičić i Goran Aleksić, jučer uhapšeni zbog pucnjave i izazivanja opće opasnosti u Potočarima, pušteni su na slobodu.

Protekli su dani, ponovo, obilježeni provokacijama, incidentima, ratnom retorikom i kršenjem zakona. Ekipa Federalne televizije posjetila je Srebrenicu i mještane. Priča o životu onih koji sve blagdane i obiljažavanje neustavnog dana RS-a dočekuju u strahu.

Pucnjava, zastrašivanje, uvrede, provokacije. Ništa novo u Srebrenici, Potočarima i Vlasenici nakon obilježavanja pravoslavnih praznika i uoči 9. januara. Dvije osobe privedene su zbog izazivanja opće opasnosti jer su iz vozila u pokretu u koloni koјa јe pratila Badnjak pucali pored kuća bošnjačkih povratnika.

“Policiјski službenici su utvrdili da јe u navedenom događaјu lice G. A. pucalo iz signalnog pištolja, koјi јe uz potvrdu oduzet, dok јe lice N. G. upravljalo navedenim vozilom”, saopćili su iz Policijske uprave Zvornik.

Sve uz pratnju nacionalističkih pjesama.

Pročitajte još

“’Ova mi je pjesma najmilija, Srebrenico, grobnico balija, Vlasenico, druga Srebrenico’. To me je toliko pogodilo da se ne može objasniti nikome”, ističe mještanin Potočara Ilijas Begić.

Reakcije su uslijedile i od majki Srebrenice. Odustati neće. Dok se sutra na jednoj strani bude slavilo, one će položiti cvijeće u čast žrtvama u Memorijalnom centru. Pozvale su, kažu, i predstavnike vlasti u nadi da će se odazvati i djelovati.

“Mi ćemo ga obilježiti kao Dan žalosti jer ovi bijeli nišani su rezultat njihovog projekta borbe za RS, na sramotu”, kaže Kada Hotić, potpredsjednica Pokreta majke enklava Srebrenica i Žepa.

“Umjesto da se stide šta su uradili, oni to proslavljavaju! Pa gdje je ta ljudskost, gdje je to čovječanstvo? Treba biti prvo čovjek, pa onda pripadati nekoj vjeri, naciji”, dodaje Fazila Efendić, predsjednica Udruženja Srebreničke majke.

Provokacija za sve povratnike je i obilježavanje dana RS-a, koji je proglašen neustavnim. Ali konkretni koraci nadležnih institucija ponovo izostaju. Federalna televizija je poslala upit Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, pitajući šta se poduzima na sprečavanju kršenja odluka Suda, no odgovor je izostao.

“Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je zaduženo da zaštiti ustavni poredak države Bosne i Hercegovine i njene zakone. U ovom slučaju imamo događaj koji je neustavan i sama logika govori da je to Tužilaštvo Bosne i Hercegovine”, ističe Ćamil Duraković, potpredsjednik RS-a.

“Imam osjećaj da lahko prelazimo preko toga. Kada upozoravamo, kada govorimo, kada upućujemo, nedovoljno se o tome povede računa. Državne institucije – da li rade, da li ne rade dovoljno svoj posao, i onda to godinama pređe u nešto drugo”, naglašava Damir ef. Peštalić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica.

Tako je ratna retorika prerasla u svakodnevnicu Bosne i Hercegovine. A dok je tako, ni prihvatanja odgovornosti ni suočavanja s prošlošću neće biti. Taj narativ se preslikava s generacije na generaciju.

“Karadžić i Mladić su osuđeni u Hagu, ali njihov projekat je ostao. Ima dosta malih Karadžića, malih Mladića”, zaključuje Munira Subašić, predsjednica Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa.

Kršenje zakona i ustava ne bi trebalo biti dopustivo, već kažnjivo. Umjesto toga, krivaca ima, kazni i dalje ne. A dok sistem ne počne djelovati, incidenti poput ovih proteklih dana neće ni prestati.