Sarajevo

POTRESNI PRIZORI U SARAJEVU Nepregledna staza obuće kao spomen na one kojih više nema (FOTO)

Na Trgu djece Sarajeva u glavnom gradu BiH danas je organizovana memorijalna šetnja u okviru projekta "Stazom sjećanja", a sve povodom godišnjice početka opsade grada.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Memorijalna štnja organizovana je u okviru obilježavanja Dana početka opsade Sarajeva s ciljem da se na dostojanstven način oda počast svim ubijenim građanima opkoljenog Sarajeva i poginulim braniteljima Armije RBiH i MUP-a Republike Bosne i Hercegovine.

Medijima se obratio i Alija Hodžić, otac koji je izgubio svoju kćerku tokom opsade, ali i potpredsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.

“Ovaj dan u meni je probudio mnogo toga. Imao sam jednu jedinu kćerku Jasminu. Zločinci su je ubili. Preko 50 djece skupa, samo ubiju nju.. Drugi niko nije ni ogreban. Granate su je izrešetale. Vjerovatno sudbina… I ja sam ranjen i moj život je bio o koncu”, kazao je emotivno Hodžić.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Potom je dodao:

“Nakon ovoliko vremena, građani BiH i Sarajeva, koje je bilo toliko pod opsadom, nisu došli pameti. Nema ih na obilježavanju, nema ih da se sjećaju. Da ne budu više naivni…”.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić podsjetila je da se danas obilježava 32. godišnjica od početka opsade Sarajeva.

“Najteže opsade u historiji modernog ratovanja. Vidimo da 2024. godina i u Evropi i svijetu ne postaje sigurnija, da svijet ne postaje sigurniji i bolje mjesto za život. Zato danas, iz našeg slobodarskog Sarajeva, na godišnjicu početka opsade, šaljemo poruke mira. Želimo da u trenutku kada se nalazimo ispred spomen-obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, nijedno dijete više u Gazi, Ukrajini ili bilo gdje u svijetu, ne bude ubijeno”, poručila je Karić.

Navela je da danas u Sarajevu imamo jedinstvenu “Stazu sjećanja”.

“Cipele koje simboliziraju nasilno prekinute živote naših ubijenih sugrađana tokom opsade, postavljene su u čitavom gradu. Staza sjećanja je tu da opomene nove generacije da se obrazovanjem, znanjem i kulturom sjećanja moraju boriti za bolje Sarajevo i stabilnu i jaku državu Bosnu i Hercegovinu. Danas je prilika da se prisjetimo i svih onih koji su živote dali da bi mi danas imali državu, i koliko smo sretni da živimo u slobodi, što imamo svoj grad i svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu. Nadam se da će fotografije koje danas šaljemo iz evropskog i slobodarskog Sarajeva biti opomena čitavom svijetu”, dodala je Karić.

Podsjetimo, povodom Dana početka opsade Sarajeva, duž rute od Trga djece Sarajeva do Baščaršije, postavljena je staza sjećanja koju čine cipele kao simbol koraka ubijene djece i građana opkoljenog Sarajeva te poginulih branitelja.