Magazin

POSEBAN OSJEĆAJ Istanbul i ovoga ramazana očekuje posjetioce iz cijelog svijeta

Istanbul, mjesto u kojem se spajaju dva kontinenta, grad je jedinstvenih ramazanskih običaja. Ove godine Ramazan, u turskoj kulturi poznati kao „sultan ostalih 11 mjeseci“, pada između 23. marta i 20. aprila.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Posjetioci Istanbula u to vrijeme mogu osjetiti nezaboravnu atmosferu i doživjeti posebne ramazanske običaje u metropolitskom gradu tokom blagoslovenog mjeseca u kojem se ljudi trude iskazatiljubav, dobročinstvo i toleranciju.

Ramazan vidljiv posvuda

Čarobni grad na Bosforu u vrijeme ramazana ima posebnu draž. Istanbul tradicionalno dočekuje ramazan ističući svijetleće natpise između minareta džamija u vidu duhovnih poruka, dajući slikovitom Istanbulu dodatnu duhovnu notu. Dio istanbulske tradicije u Ramazanu su i dobošari (bubnjari) koji hodaju ulicama prije zore i bubnjaju budeći ljude na sehur prije ezana.

I ramazanski post je u Istanbulu svojevrsni ritual. Post koji počinje ezanom u vrijeme sehura, a traje do večernje molitve i topovskog pucnja, budi poseban duhovni užitak u gradu. Post se ne prekida samo u kućama, za iftarskim soframa, već i na zajedničkim iftarskim stolovima na gradskim trgovima i parkovima naglašavajući time važnost jedinstva i dijeljenja. Gradski kafići i restorani nude bogate menije satradicionalnim osmanskim i turskim jelima, uključujući svježe pečeni ramazanski hljeb koji prožima grad svojim mirisom.  U to doba, u najpoznatijim i najposjećenijim istanbulskim restoranima traži se mjesto više.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ramazan je i vrijeme kada se na trpezama vide jela specifična za ramazansko vrijeme koja se ne prave u ostatku godine. Najpoznatija ramazanska poslastica je “güllaç”, turski desert. Smatra se da je ova poslastica predak baklave, a pravi se od mlijeka, ružine vodice, nara i jedinstvene vrste tijesta.

Tradicionalna zabava do sehura

Teravih-namaz, koji se obavlja u veličanstvenim džamijama širom Istanbula nakon iftara, dodatno jača osjećaje ibadeta i zajedništva. A nakon iftara, grad još više oživi: počinju tradicionalne ramazanske zabave na različitim trgovima širom Istanbula, posebno na Sultanahmetu između dvije veličanstvene građevine. Na istanbulskim trgovima kreću vjerski razgovori, pjesničke recitacije, narodni nastupi, muzika teplesovi. Istovremeno, djecu i odrasle zabavljaju tradicionalne lutkarske predstave slikovima ‘Karagöza i Hacivata’.

Duhovno putovanje kroz istanbulske ljepote

Poseban aspekt koji Istanbul za vrijeme ramazana čini još specifičnijim vezan je za svetišta grada koje je često i nemoguće pobrojati: Eyup Sultan džamija, turbe pratioca poslanika Muhameda Ayyub Al-Ansarija, turbe Oruç Babe na Fatihu, brdo Juša… Historijska mjesta poput Aja Sofije, Plave džamije i palače Topkapi također se obilaze tokom ramazana.

Radost Bajrama na Bosforu

Prvi dan Bajrama u Istanbulu obilježava se klanjanjem Bajram-namaza, opraštanjem od Ramazana provedenog u ibadetu. Vrijeme je to kada se posjećuju stariji, nosi se svečana odjeća, kupuju se i prodaju slatkiši i peciva. Nakon okupljanja rodbine, bajramski praznik nastavlja se na gradskim trgovima i mjestima zabave za djecu. Nudeći svoje historijske znamenitosti neprocjenjive vrijednosti, svoja tradicionalna iskustva i mjesta zabave, Istanbul i ovog Ramazana očekuje posjetioce iz cijelog svijeta.