Svijet

Pfizer ulaže 2,5 milijarde dolara u proizvodnju lijekova u Evropi

Američki farmaceutski div Pfizer najavio je danas da će uložiti više od 2,5 milijardi dolara u proizvodnju lijekova u Evropi kako bi nadomjestio izgubljeni prihod nakon isteka patenata za neke lijekove i pad prodaje vakcina protiv covida-19.

FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Pfizer tako planira potrošiti više od 1,2 milijarde eura na proširenje tvornice u belgijskom Puursu, nakon što je u četvrtak najavio isti iznos za tvornicu u Dublinu.

Tvornica u Puursu igrala je ključnu ulogu u proizvodnji vakcina protiv covida-19 koje je Pfizer razvio s njemačkim partnerom BioNTechom, koristeći tehnologiju glasničke RNK.

U Dublinu Pfizer proizvodi materijal za složene biologičke lijekove i za vakcine, a dodatno ulaganje trebalo bi udvostručiti kapacitet tvornice.

Pfizerov prihod trebao bi ove godine premašiti 100 milijardi dolara i biti više nego dvostruko veći nego prije pandemije zahvaljujući prodaji vakcina i lijekova protiv covida-19.

U idućih nekoliko godina prodaja vakcina i lijekova za covid trebala bi oštro pasti, a u 2025. istječe i Pfizerov patent za lijekove za rak i artritis Ibrance i Xeljanz.

Pfizer se nada da će u idućih godinu i po dana na tržište plasirati čak 19 novih proizvoda, uključujući lijekove za ulcerozni kolitis i migrene, kao i vakcine za respiratorni sincicijski virus (RSV).

– Naš portfelj je jak i zahtijeva širenje naše mreže kako bismo se prilagodili novim proizvodima koji će stvarno imati utjecaj – rekao je Pfizerov šef nabave Mike McDermott.

U tvornicama u Belgiji i Irskoj kompanija će proizvoditi nove proizvode koji će pokrivati različita terapijska područja, uključujući rijetke bolesti, upalne procese i imunologiju, rekao je McDermott.

Evropske kompanije trenutno muku muče s rastom troškova energije, rada, sirovina i kredita.

U najtežem su položaju proizvođači dobara koji troše puno energije, poput gnojiva i hemikalija, pa su neki odlučili preseliti proizvodnju u zemlje s nižim cijenama energije, poput SAD-a.

Proizvođači lijekova upozoravaju, pak, da bi energetski troškovi mogli potkopati nastojanja da se poveća proizvodnja generičkih lijekova u Evropi kako bi se smanjila ovisnost o vanjskim dobavljačima, podsjeća Reuters, a prenosi Hina.