BiH

Panel diskusija na temu "Valorizacija i zaštita tradicionalnih običaja i jela ZDK"

U sklopu projekta “Gastroetno”, Forum građana Zenice danas je u Hotelu “Dubrovnik” bio domaćin i panel diskusija na temu “Valorizacija i zaštita tradicionalnih običaja i jela Zeničko-dobojskog kantona”, od kojih su neka učesnici tog skupa imali priliku i kušati.

FOTO: FENA/VEHID BEGUNIC
FOTO: FENA/VEHID BEGUNIC

Projekat je finansiran sredstvima Ureda premijera ZDK-a, a resorni ministar privrede tog kantona Samir Šibonjić najavio je kako će u najskorije vrijeme biti formirana i Turistička zajednica ZDK-a.

– Sredinom prošle godine usvojen je Zakon o turizmu ZDK-a. Mi smo svjesni da je u samoj turističkoj ponudi hrana jako bitan segment. Ministarstvo privrede i Vlada ZDK dat će maksimalnu podršku, a, prije svega, mi smo krenuli u formiranje Turističke zajednice ZDK, koja će imati konkretan zadatak da u razvoj turizma uvrsti naša tradicionalna jela ZDK-a. S tim smo ciljem krenuli u pravljenje karte jela naše turističke ponude- naglasio je Šibonjić.

Najavio je i kako će svaki grad i općina biti zastupljeni te prezentirani sa svojim karakterističnim, autohtonim jelima u restoranima ZDK-a.

– Većina građana Bosne i Hercegovine ne zna da je poznati kolač Havana nastao u Zenici – podvukao je Šibonjić.

Profesorica na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Irzada Taljić, koja je bila jedna od učesnica ovog panela, naglasila je kako je projekat Foruma građana Zenica “usredotočen na zaštitu tradicionalne ishrane, tradicionalnih obroka ovog kraja”, odnosno ZDK-a. Govorili smo o značaju tradicionalne ishrane i koliko, u stvari, tradicionalna ishrana predstavlja naš identitet. Ja kažem da je to neka naša lična karta i da mi vrlo često nismo svjesni onoga što imamo. Ne znamo vrednovati, valorizirati ono što je naše – kazala je Taljić, koja je napomenula kako se možemo ugledati na primjere iz zapadnoevropskih te drugih zemalja.

Kroz neke projekte, kazala je, uzimamo “neke njihove dobre prakse”, a, u stvari, “mi to već imamo u svojoj tradiciji”. Nama je to toliko uobičajeno da mi to ne znamo prepoznati na taj način. Tradicionalna ishrana znači, dakle, ova jela koja mi, tardicionalno pripremamo sa namirnicama iz našeg geografskog područja, našeg klimatskog podneblja, koje su nama genetski predodređene. Naše je nepce naviklo na tu hranu i mi, u tom slučaju, koristimo namirnice koje su na vrhuncu svoje zrelosti, što znači da su nutritivno bitne i vrijedne, a što, opet, znači da nisu skupe. Nutricionizam zagovara tradicionalnu ishranu, a, u stvari, ima jaku povezanost sa privredom, poljoprivredom i turizmom – podvukla je Taljić.

Korištenjem namirnica iz našeg podneblja, dodala je, daje se podrška našoj privredi i poljoprivredi, a “gastronomija je je uvijek bila i uvijek će biti jako bitan faktor u turizmu”. Turistička ponuda ovog kraja i cijele BiH, istakla je, može se zasnivati na gastronomiji i tradicionalnim jelima.