Magazin

Ovo je šest najboljih namirnica koje trebate jesti za zdravlje mozga

Prehrambene navike utiču na zdravlje mozga, ali i na cjelokupno zdravlje i funkcioniranje tijela.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Hrana koju jedete utječe na produktivnost, raspoloženje, pamćenje i još mnogo toga, stoga je važno što više moguće u organizam unositi dobre i zdrave namirnice koje će pozitivno utjecati na zdravlje.

U nastavku donosimo šest namirnica koje su najbolje za zdravlje mozga i koje bismo trebali jesti više puta tjedno. Popis je poduži pa vjerujemo da će na njemu svi pronaći nešto po svom ukusu, prenosi Index.

Borovnice

Ovo ukusno voće odličan je međuobrok ili dodatak jogurtu, zobenim pahuljicama, granoli ili voćnom smoothieju. Liječnik Mehmet Oz objašnjava da su borovnice “bogate flavonoidima i antocijanima, koji imaju snažna antioksidativna i protuupalna svojstva. Ovo lako dostupno voće može pomoći u zaštiti mozga od oštećenja slobodnih radikala i može pomoći u smanjenju učinaka stanja kao što su Alzheimerova bolest i demencija”.

Masna riba

Omega-3 masne kiseline, koje se često nalaze u vrstama takozvane masne ribe, zdrave su nezasićene masti koje se koriste u mozgu za izgradnju moždanih i živčanih stanica. Ove kiseline dovode se u vezu s usporavanjem kognitivnog pada povezanog sa starenjem.

“Naša tijela prirodno ne proizvode dovoljno omega-3 masnih kiselina pa je najbolji način da dobijete dnevnu dozu jesti hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama. Masna riba poput lososa, bakalara, pastrve i sardine vašem tijelu daje odličan izvor omega-3 masnih kiselina”, ističe Oz.

Orašasti plodovi

Orašasti plodovi izvrstan su izvor visokokvalitetnih masnoća, koje su važne za pravilan rad mozga. Liječnica Casey Kelley objašnjava: “Osim visokih koncentracija dobrih masnoća, većina orašastih plodova sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u detoksikaciji mozga.”

Dodaje da su nedavne studije pokazale “značajne prednosti u pamćenju i kognitivnim funkcijama kod starijih osoba koje su svakodnevno unosile orašaste plodove u svoju prehranu, u usporedbi s kontrolnim skupinama koje to nisu činile”, prenosi Parade.

Također, redovito konzumiranje orašastih plodova može pomoći kod oksidativnog stresa i upala te smanjiti moždane poremećaje, kao što su Parkinsonova bolest, moždani udar i depresija.

Jaja

Žumanjci iz jaja sadrže kolin, hranjivu tvar korisnu za jačanje zdravlja mozga i sprječavanje kognitivnog pada. Oz ističe da “u tijelu kolin pomaže u održavanju stanične strukture i proizvodi acetilkolin, važan neurotransmiter za pamćenje, raspoloženje, kontrolu mišića i druge funkcije mozga i živčanog sustava.”

Tamna čokolada

Kako prenosi Parade, tamna čokolada izvrstan je izvor snažnog antioksidansa koji se zove flavonoid. Liječnica Mary Claire Haver objašnjava zašto su antioksidansi važni za zdravlje mozga.

“Budući da je mozak posebno osjetljiv na oksidativni stres, koji dovodi do kognitivnog gubitka povezanog sa starenjem i moždanih poremećaja, antioksidansi su posebno bitni za zdravlje mozga. Također mogu stimulirati protok krvi u mozgu”, objašnjava Haver.

Zeleno lisnato povrće

Kelj i drugo zeleno lisnato povrće prepuni su hranjivih tvari koje pridonose zdravlju mozga, ali i cjelokupnom zdravlju. U zelenom lisnatom povrću nalaze se korisne hranjive tvari zbog kojih bismo često trebali konzumirati ove namirnice.

“Omega-3 masti te vitamini C i K samo su neki od nutrijenata u kelju koji pomažu u dobrobiti cijelog tijela, uključujući i mozak. Kelj također sadrži beta-karoten, antioksidans koji optimizira zdravlje stanica i može sintetizirati esencijalni vitamin A, važan nutrijent u ekspresiji gena i razvoju živčanog sustava”, ističe dijetetičarka Melissa Rifkin.