Svijet

Rusi protiv Ukrajinaca počeli forsirati iransko naoružanje - ime mu je Šahid-136 i pretvara sve u prah i pepeo

Grad Zaporožje već je puna dva dana na meti udara ruske vojske, sa kombinacijom krstarećih raketa i dronova kamikaza Geran -2 Šahid-136 iranske proizvodnje, koje je nedavno od Irana kupila Rusija.

FOTO: TWITTER
FOTO: TWITTER

Na meti raketa i dronova kamikaza bio je skoro cjeli grad, a u subotu uveče 10 dronova napalo je štab 55. artiljerijske brigade ukrajinske vojske od koga nije ostalo ništa. Samo ruševine i gomile šuta, prenosi Kurir.

Ukrajinske vlasti saopštile su da je u posljednja dva dana napada stradalo 17 osoba, kao i da je čitav grad bio na meti dronova kamikaza i raketa.

O ovom dronu zapadna štampa naveliko je pisala prethodnih nekoliko nedjelja da je ruska vojska pokupovala izvjesnu količinu ovih dronova kamikaza i koristi ih u napadu na ukrajinsku vojsku.

Ono što se da zaključiti jeste da ovaj dron ima cilndrični trup koji ima krilo duž cijele dužine trupa sa kojim čini jedinstvenu cjelinu. Na krajevima sa lijeve i desne strane nalaze se dva vertikalna stabilizatora. Ovi dronovi kamikaze koriste delta krilo, identično kao izraelski Harop. Ovaj dron kamikaza koristi i za sad nepoznati elektro-motor koji pokreće elisu na kraju drona. Pretpostavlja se da se cilj traži pomoću optike, a upravljanje vrši preko upravljačke stanice.

U nosu drona, nalazi se bojeva glava za koju se procjenjuje da ima težinu od 60 kilograma.

Šahid-136 ima dužinu dva metra, raspon krila od 2,5 m. Težina nije poznata.

Dronovi kamikaze se lansiraju sa kopnenih lansera horizontalno, sa blagim uglom nagore, a u početnoj fazi lansiranja koristi se raketni motor, da dron dobije dodatno ubrzanje, a onda se u drugoj fazi odbacuje.

Vođenje kako se tvrdi je uz pomoć inercijalne ili satelitske navigacije. Pretpostavlja se da je maksimalni domet 2.000 km.

Vjeruje se da je dron nastao 2020. jer su se prvi primjerci na bojnom polju u Jemenu pojavili već 2021. Neki definišu da ovi dronovi imaju po letnim karakteristikama sličnost sa raketama srednjeg dometa.

Osim što ima mogućnost da napadne, dron zahvaljujući i optici može da se koristi kao osmatračko sredstvo.