U posljednje vrijeme bilježi se i porast dijagnoza među mlađim osobama, iako uzroci još nisu potpuno jasni. Ono što se zna jest da je rano otkrivanje ključno za uspješno liječenje.
Stoga je onkologinja dr. Ursina Teitelbaum istaknula što nikad ne bi činila kad je riječ o zdravlju crijeva.
Nikad ne bi ignorirala porodičnu istoriju bolesti
Jedan od najsnažnijih faktora rizika za razvoj raka debelog crijeva upravo je porodična anamneza. Prema Američkom društvu za borbu protiv raka, čak trećina osoba s dijagnozom ima bliske članove porodice koji su također imali tu bolest. Važno je pitati roditelje, braću, sestre i druge rođake jesu li u porodici postojali slučajevi raka debelog crijeva, jer ako je neko od bliskih srodnika obolio, ljekari će vjerovatno savjetovati ranije i češće preglede. “Zdravlje vašeg crijeva ovisi o vašim genima”, kaže dr. Teitelbaum za HuffPost.
Nikad ne bi propuštala ili odgađala kolonoskopije i preglede
Iako je rak debelog crijeva i dalje relativno rijedak kod mlađih odraslih osoba, posljednjih godina zabilježen je zabrinjavajući porast slučajeva. Zbog toga su redovne kolonoskopije posebno važne za osobe s upalnim bolestima crijeva, poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa, ali i oni bez simptoma ili porodične istorije bolesti mogu razviti ovaj oblik raka. “Bez obzira koliko zdrav stil života vodili, u određenoj dobi jednostavno se morate testirati”, poručuje dr. Teitelbaum.
Nikad ne bi ignorirala simptome koji djeluju čudno ili neuobičajeno
Mnogi mladi ljudi ne povezuju promjene u probavi s ozbiljnim bolestima, a ni ljekari ih ponekad ne prepoznaju odmah, što dovodi do zakašnjelih dijagnoza. Važno je obratiti pažnju na vlastito tijelo – ako se redovna probava promijenila, ako osjećamo bol u trbuhu, primijetimo krv u stolici, proljev, neobjašnjiv umor ili anemiju, ključno je obratiti se ljekaru. Dr. Teitelbaum naglašava: “Ako ste stvarno zabrinuti, morate biti uporni.”
Nikad ne bi podcijenila važnost zdravog načina života
Iako se svi uzroci raka debelog crijeva još ne poznaju, više od polovine slučajeva povezano je s faktorima na koje možemo utjecati. Pušenje, konzumacija alkohola i sjedilački način života povećavaju rizik, dok prehrana bogata povrćem, voćem i cjelovitim žitaricama smanjuje vjerovatnoću obolijevanja. Namirnice poput crvenog mesa i industrijski prerađene hrane povezane su s većim rizikom. “Ne postoji savršen prediktor za rak, ali zdrav način života može pomoći u njegovoj prevenciji”, ističe dr. Teitelbaum.
Nikad ne bi izbjegavala razgovor o stolici
Iako mnogima neugodan, razgovor o stolici može biti ključan za prepoznavanje problema. Promjene poput krvave ili izrazito tanke stolice mogu biti jedini znak da nešto nije u redu. Teško je znati što je normalno ako se o tome ne priča. “Stolica je ogledalo vašeg zdravlja, a razgovor o njoj mogao bi vam spasiti život”, zaključila je dr. Teitelbaum.