Magazin

Objavljujete slike djece na internetu? Stručnjaci upozoravaju na posljedice

Sve češće možemo vidjeti da mnogi roditelji na društvenim mrežama objavljuju fotografije svoje djece. No koliko je to dobro ili loše i bi li trebali razmisliti barem još jednom prije nego što to učine?

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Svi stručnjaci za zaštitu prava djece i sigurnost na internetu upozoravaju roditelje da je prilikom komuniciranja putem društvenih mreža vrlo važno voditi računa o dobrobiti djece i zaštititi ih od pretjeranog izlaganja, a to se odnosi i na dijeljenje njihovih fotografija, prenosi Yahoo News.

Andrew Selepak, profesor društvenih medija sa Univerziteta na Floridi, rekao je da bi svi roditelji koji imaju naviku dijeliti događaje iz privatnog života na društvenim mrežama trebali biti vrlo oprezni, posebno kada su u pitanju njihova maloljetna djeca.

“Objavljivanje fotografija ili videozapisa vašeg maloljetnog djeteta radi postizanja slave ili dobivanja lajkova koje sami ne možete postići graniči s iskorištavanjem, a to je iskorištavanje bez pristanka”, upozorava Selepak.

Drugi stručnjaci upozoravaju roditelje da bi trebali voditi računa o tome kako gotovo svako može vidjeti stvari objavljene na internetu. Detektiv Calahan Walsh rekao je za Fox News Digital da roditelji često zaborave da bilo ko može zloupotrijebiti fotografije djece kad ih objave, bez obzira na to jesu li materijale objavili na privatnom profilu ili otvorenom.

”Roditelji moraju shvatiti da kada stavljaju bilo kakve informacije i druge materijale o djetetu u javnost otvaraju svoj svijet svima koji imaju pristup internetu te svim platformama društvenih medija. To je pogotovo slučaj ako imaju javnu stranicu koja je svima dostupna, bilo ko u cijelom svijetu može vidjeti i koristiti sadržaj koji ondje stavljaju”, objašnjava Walsh.

Slučaj djevojčice Wren Eleonor

O opasnostima objavljivanja dječjih fotografija na društvenim mrežama počelo se aktivnije pričati zbog trogodišnje djevojčice Wren Eleanor koja ima preko 17 miliona pratitelja na TikToku. Njena majka i vlasnica njenog profila Jacquelyn svakodnevno objavljuje naizgled sasvim nevini sadržaj, fotografije i isječke iz života s malom djevojčicom te na istom, dakako, dobro zarađuje.

No, to nije ono najgore. Posljednjih mjeseci korisnici društvenih mreža, a pogotovo majke, upozoravaju na činjenicu da profil malene Wren privlači predatore koji pohranjuju videa koja njezina majka javno objavljuje te ostavljaju gnusne komentare. U početku se o slučaju ove djevojčice govorilo na Redditu, a sada se priča pretvorila u pravi pokret.

Naime, velik broj majki masovno je počeo brisati i uklanjati sav dječji sadržaj sa svojih društvenih mreža jer, kako tvrde, tek su ovim primjerom zapravo shvatile koje sve opasnosti na njima prijete.