IT

Musk negira povlačenje X-a iz EU

Hoće li online platforma X uskoro biti stvar prošlosti u EU?

FOTO: EPA-EFE/MICHEL EULER
FOTO: EPA-EFE/MICHEL EULER

Prema medijskim izvještajima, Musk je navodno razmišljao o tome. On sam izvještaj naziva “potpuno pogrešnim”.

Musk je odbacio medijski izvještaj o mogućem povlačenju njegove internetske platforme X (bivši Twitter) iz Evropske unije. To je bilo “potpuno pogrešno”, napisao je Musk na X-u.

On je na izvještaj “Business Insidera” odgovorio da je, kako se navodi, razmišljao o blokiranju usluge za korisnike u EU zbog propisa EU. Okidač je bilo nezadovoljstvo tehnološkog milijardera digitalnim zakonom o DSA, piše sajt, pozivajući se na osobu koja je upoznata sa kompanijom.Zakon o DSA (Zakon o digitalnim uslugama) obavezuje velike internetske platforme da poduzmu dosljedne i brze mjere protiv, između ostalog, govora mržnje. X je nedavno dobio upitnik od Evropske komisije, koja želi saznati više o tome kako služba ispunjava svoje obaveze.

Planovi Federalnog ministarstva pravde u aprilu također su predviđali da će svako ko širi mržnju na društvenim mrežama morati očekivati ​​da će im ubuduće sud blokirati nalog.

Okidač je bio dokaz širenja poziva na nasilje i dezinformacija nakon napada na Izrael od Hamasa. Komesar EU Thierry Breton osvrnuo se, između ostalog, na izvještaje o izmanipulisanim slikama i snimcima iz videoigrica koji su izdavani kao pravi snimci.

Musk je izrazio nerazumijevanje u vezi sa pitanjima. Postoje visoke kazne za kršenje DSA. Musk je već u maju povukao platformu iz evropske obaveze za borbu protiv dezinformacija. Breton je tada napisao, pozivajući se na DSA, da se može pobjeći, ali ne i sakriti.

Nakon što je Elon Musk preuzeo Twitter sa suspenzijama naloga, postalo je jasno da je EU teško strožije regulisati platforme društvenih medija novim zakonima.

Facebook grupa Meta ne dozvoljava upotrebu svog konkurentskog servisa na Twitteru Threads, koji je pokrenut ove godine, u regionu, pozivajući se na digitalne zakone EU. U slučaju Threadsa, međutim, posmatrači su skloni pretpostaviti da su ograničenja za kombinovanje podataka iz različitih servisa, čak i pod okriljem jedne grupe, razlog za to. Pravila propisuju da je neophodna izričita saglasnost korisnika.

Takvi blokovi mogu se prevladati uz pomoć VPN servisa koji specificiraju drugu lokaciju. Korisnici interneta u Kini, Rusiji i Iranu, naprimjer, pribjegavaju ovome.

Nakon što je kupio Twitter za oko 44 milijarde dolara, Musk je otpustio više od polovine radne snage. Timovi zaduženi za kontrolu sadržaja također su bili ozbiljno pogođeni. Tehnološki milijarder, koji zastupa političke stavove o američkoj desnici, tvrdio je da je prije preuzimanja Twitter postavio previše ograničenja na slobodu govora.