BiH

Može li dijaspora uticati na društvene promjene u BiH?

"Ovo je bilo jedinstveno iskustvo, s obzirom da smo imali priliku saznati više o radnim procesima u lokalnim kompanijama u BiH"

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

U Sarajevu je danas održana još jedna “DiaLab” sesija u prostorijama projekta USAID-a “Dijaspora invest” koji podržava Vlada SAD, kao dio aktivnosti kojim se istražuju i razmatraju mogućnosti uticaja dijaspore na društvene promjene u BiH.

Učesnici su istakli da druga generacija dijaspore može donijeti nova znanja i najbolje prakse kompanijama u BiH.

Na današnjem sastanku rečeno je da je potrebno olakšati otvaranje privremenih bankovnih računa za praktikante iz dijaspore, pojednostaviti proces dobijanja potrebne dokumentacije za mlade koji trenutno nisu u BiH i pomoći im u planiranju programa i mapiranju većeg broja kompanija spremnih za saradnju.

“Sve ukazuje na to da smo postavili održiv model prakse, koju kompanije iz BiH mogu samostalno provoditi, ali domaće institucije i lokalne organizacije civilnog društva takođe mogu slijediti isti put”, rečeno je na sastanku.

Sesija pod nazivom “Učešće nove generacije dijaspore u društvenim promjenama” održana je sa praktikanatima iz “Autoriti partnersa” /Authority Partners/, “Komjunisa” /Communis/, “Intuitive” /Intuitiva/, “Ministri of programinga” /Ministry of Programming/, “Favede” /Faveda/, “Enlodžika” /Nlogic/, “Reprezent komjunikejšna” / Represent Communications/ i “Finšarka” /Finshark/, fokusirajući se na njihovo iskustvo ljetne prakse u BiH.

“Ovo je bilo jedinstveno iskustvo, s obzirom da smo imali priliku saznati više o radnim procesima u lokalnim kompanijama u BiH. Takođe, imao sam priliku predstaviti svoje projekte i inicijative i povezati se sa potencijalnim partnerima koji će olakšati realizaciju nekih novih ideja koje imam”, rekao je Bahrudin Trbalić, doktorski kandidat na Stenfordu i praktikant u “Autoriti partnersu”.

Pročitajte još

Učesnici sastanka su se složili oko osnivanja alumni mreže “VelkamBek” /#WelcomeBack/, koja će okupljati sve mlade članove dijaspore koji prolaze kroz USAID-ov program prakse.

“Dok sam radila sa Reprezent komjunikejšnom brzo sam prepoznala prednosti uključivanja mladih iz dijaspore u kompanije u BiH. Stekla sam povjerenje i obavila zadatke koji su pomogli i u poboljšanju postojećih praksi i u razvijanju novih ideja i inicijativa u kompaniji”, kaže Amina Pezerović, koja je takođe došla na ljetnu praksu iz SAD.

Izazovi još uvijek postoje u realizaciji praksi mladih druge generacije u kompanijama u BiH. Istovremeno, ne treba zanemariti napredak postignut kroz saradnju USAID-a i domaćih kompanija, saopšteno je iz “Dijaspora invest projekta”.

Praktikanti “VelkamBeka” su, kako se navodi, odlučni da budu “ambasadori” u predstojećem periodu i promovišu dalje mogućnosti koje se mogu koristiti u BiH kroz ovaj projekat i druge aktivnosti.