Ekonomija

Cijene su i dalje su visoke: Dijaspora sada stanove kupuje ne samo ljeti, već tokom cijele godine

Iako cijene stanova i dalje vrtoglavo rastu, prodaja nekretnina ne bilježi pad, a potražnja za stanovima u većim gradskim sredinama u cijeloj BiH je u konstantnom je porastu.

FOTO: FACEBOOK
FOTO: FACEBOOK
Sarajevo

Ko su kupci? Mladi bračni parovi koji formiraju porodicu,  generacije u srednjim godinama koje ušteđevinu investiraju u nekretnine kako bi obezbijedili dodatna primanja uz penziju kada za to dođe vrijeme, te Bosanci i Hercegovci koji žive i rade u dijaspori.

Naši ljudi koji žive i rade izvan BiH, veoma su aktivni i kupci i prodavci i to tokom cijele godine. Nekretnine se prodaju širom BiH u zavisnosti odakle potiču i/ili gdje su naslijedili ili ranije kupili nekretnine, i tu se uglavnom radi o stanovima u starogradnji i starijim porodičnim kućama. A što se tiče kupovine, osim u većim gradovim kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar u FBiH, bh. dijaspora kupuje i nekretnine u mjestima za odmor, gdje se posebno izdvajaju  Bjelašnica za zimski turizam i praktično cijela južna Hercegovina za ostatak godine, istakli su u agenciji Prostor u Sarajevu.

Dodaju kako se najčešće kupuju nekretnine u starogradnji ako su na lokacijama u samom centru velikih gradova, te im je u tom trenutku prioritet lokacija, dok inače, bh. dijaspora preferira i uglavnom kupuje stanove i poslovne prostore u novogradnji.  Kad je riječ o nekretninama za odmor kupuju parcele, vikendice i apartmane.

Još jedan zanimljivost vezana za kupoprodaju nekretnina u BiH naše dijaspore je činjenica da, za razliku od nekog ranijeg vremena, kada se ubjedljivo najviše transakcija sa ovom grupom klijenata vršila tokom ljetnih mjeseci, mi sada poslovne transakcije s njima obavljamo tokom cijele godine, govore u agenciji Prostor koja tokom cijele godine vrši kupovinu i prodaju stanova za klijente.

Želja većine građana u dijaspori je kupovina stambenog prostora u domovini, ali su im za to potrebna sredstva, a banke u zemljama u kojima su na privremenom radu ne daju stambene kredite za kupovinu nekretnine u drugoj državi, piše biznisinfo.ba.