BiH

Meteorolog Krajinović: "Niti je ovo prvi put da imamo sušni period, niti je zadnji"

Meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bakir Krajinović podijelio je s javnosti nekoliko zanimljivih podataka o tome šta su to uobičajene, referentne padavine za juli mjesec u Bosni i Hercegovini?

FOTO: FACEBOOK / BAKIR KRAJINOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / BAKIR KRAJINOVIĆ

U nastavku njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

Ovu temu možemo promatrati na više načina. Prvi i najjednostavniji jeste priča o ukupnim količinama padavina, a evo i vrijednosti koje smatramo „normalnim“ za ovaj mjesec.Prostor Hercegovine koji je pod mediteranskom i submediteranskom klimom primi u prosjeku oko 50 l/m2 kiše. Područje Bosne sa kontinentalnom i izmijenjeno kontinentalnom klimom primi oko 70 l/m2, dok planinski predjeli naše zemlje imaju u prosjeku oko 90 l/m2 tokom ovog mjeseca. Oscilacije su velike zbog čega je ovaj mjesec vrlo interesantan klimatolozima. Minimumu se spuste do 10 l/m2, a maksimumu dosegnu i do 300 l/m2.

Drugi segment je broj dana sa padavinama većim od 1 l/m2. U Hercegovini vrijednost se kreće oko 5 dana, u Bosni oko 8 dana, a na planinama BiH oko 12 dana tokom mjeseca.Ovo su klimatološke odrednice koje služe prilikom informisanja o sezonskim prognozama. E sada, kada je riječ o julu 2022. godine i očekivanjima u vezi padavina do kraja mjeseca, te prognoze nisu optimistične. Količine koje se prognoziraju tokom jula su manje od referentnih vrijednosti (gore navedenih). Izraženija odstupanja se odnose na jug zemlje i očekuje se do 50% srednjih mjesečnih padavina, na prostoru Bosne očekjemo do 75% srednjih mjesečnih padavina. Sve ovo negativno se odražava na vodni bilans i stanje sa sušom. Problemi sa vodosnabdijevanjem su uveliko aktuelni.

Muke poljoprivrednika koji navodnjavaju svoja polja traju još od maja mjeseca. Svjedoci smo da kombinacija izostanka padavina i ekstremnih vrućina koje su nas zadesile tokom 6. mjeseca čine naše društvo izuzetno ranjivim na prirodne katastrofe. Niti je ovo prvi put da imamo sušni period, niti je zadnji. Hidrometeorološke službe imaju zadaću da mjere padavine i prate stanje suše, te izvještavaju javnost. Zbog toga većina službi ima specijalizirane alate za ove namjene. Federalni hidrometeorološki zavod svoje alate vezane za praćenje suše i agrometeorologiju publikuje na sljedećem linku: http://www.fhmzbih.gov.ba/lati…/AGRO/agrometeorologija.phpRepublički hidrometeorološki zavod Republike Srpske dijeli informacije putem linka: https://rhmzrs.com/…/agrometeorologija/uslovi-vlaznosti/ Državni hidrometeorološki zavod RH svoje alate dijeli putem ovog llinka: https://meteo.hr/klima.php?section=klima_pracenje&param=spi Republički hidrometeorološki zavod Republike Srbije sve alate ima na sljedećem linku: https://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/agro.php Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore publikuje informacije na ovom linku: http://www.meteo.co.me/page.php?id=49