BiH

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Za nasilje nema opravdanja

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Za nasilje nema opravdanja, nama su istekli svi rokovi, promjene moraju da se dese juče, a ne danas niti sutra. Za nasilje nema opravdanja u toku je globalna Kampanja “16 dana aktivizma” i još jedan, nadam se, ne bezuspješan poziv da zaista svi uradimo nešto u segmentu u kojem možemo, poručila je društvu Bosne i Hercegovine Selma Hadžihalilović, aktivistkinja Ženske mreže u BiH, javlja Anadolu.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama danas je održana panel diskusija o ravnopravnosti spolova i prevenciji nasilja nad ženama “Zajedno”.

Cilj diskusije je osvježiti i proširiti svijest među izabranim zastupnicima u parlamentarnim skupštinama na svim nivoima Bosne i Hercegovine o neophodnosti zajedničkih napora u borbi protiv nasilja nad ženama. Panel-diskusija je okupila ključne aktere iz različitih sektora kako bi podijelili svoje ekspertize i perspektive o ovom ozbiljnom društvenom problemu.

Selma Hadžihalilović istakla je da joj je teško kada shvati da o pitanju femicida počinju ozbiljnije razgovarati tek nakon stravičnog slučaja koji se desio u Gradačcu. Istakla je da je ovaj događaj i pored ogromne tragedije koju je prouzrokovao, prouzrokovao i nešto “dobro”, da u bh. javnosti femicid više nije nepoznata riječ.

“U našim susjednim zemljama taj užasni čin je iskorišten kako bi se izvršio dodatni pritisak na vlade od kojih su pojedine prihvatile i neke ozbiljnije sankcije za okrutno ubistvo – femicid. Voljela bih da je tako i kod nas u BiH, nažalost, nije”, rekla je ona.

Naglasila je da je Vlada entiteta Republika Srpska poduzela odmah u roku od mjesec dana odgovarajuće korake.

“U Federaciji BiH imamo sliku da svi prijedlozi za izmjene i dopune amadmana koje smo predali prije dvije godine, na kojima radimo jako dugo, i dan-danas stoje u ladici. Vlada nije jedinstvenog stava, osim privatne podrške pojedinih političara i političarki, to je sve što imamo. Ubijenim ženama privatne podrške nisu potrebe, one ih neće vratiti iz mrtvih, potreban je odgovoran i cjelovit odgovor bh. društva”, rekla je ona.

Na pitanje šta je problem u FBiH rekla je da ne zna i da je to potrebno pitati donosioce odluka koji “nikako da shvate da je ovo kompleksan društveni, bezbjednosti problem, problem koji je proizašao iz jako lošeg obrazovanja, jako lošeg socijalnog sustava BiH, sustava mjera zaštite, krivičnog gonjenja i tako dalje”.

“Mi u zadnjih desetak dana ponovo radimo na konsolidaciji preporuka za izmjene i dopune Krivičnog zakona FBIH”, rekla je ona i dodala da femicid može biti samo dio krivičnog zakonika jer je u pitanju ozbiljno, brutalno okrutno ubistvo koje nastaje kao finalna posljedica nasilja nad ženama.

Naglasila je:

“Odgovornost je zaista na svima nama i vrijeme da počnemo prozivati poimenično sve osobe unutar institucija koje imaju moć i mandat da nešto urade, da zaista rade svoj posao i one institucije koje imaju mehanizme kažnjavanja osoba unutar svog sistema koji ne radi svoj posao, takođe da ih pozivamo na odgovornost”.