Politika

Magazinović za Bosnainfo: "Mi sa obrazom možemo tražiti otvaranje pregovora..."

Predsjednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen već treći put dolazi u našu zemlju, ponovila je kako je budućnost BiH u Evropskoj uniji, te da BiH ima punu podršku EU da provodi potrebne reforme.

FOTO: FACEBOOK / SAŠA MAGAZINOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / SAŠA MAGAZINOVIĆ
Saša Magazinović

Tim povodom kontaktirali smo Sašu Magazinovića, zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) da nam kaže svoje mišljenje koliko je realno očekivati otvaranje pristupnih pregovora BiH u EU.

Podsjetimo, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je jučer Prijedlog rezolucije o potrebi donošenja odluke o otvaranju pregovora između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o pristupanju Evropskoj uniji, čiji je predlagač Kolegij Predstavničkog doma PSBiH.

Pročitajte još

“Ono što ja mogu reći kao svoj utisak iz Brisela i Starzbura sa nedavnih sastanaka, jeste da je prepoznat napredak i naglašen od strane svih sagovornika, posebno u Evropskom parlamentu kada je u pitanju usvajanje evropskih zakona. Naravno, niko ne može reći da je to fenomenalno urađena stvar, jer da je bilo fenomenalno trebalo je biti usvojeno još zakona.

Poredeći sa čitavim proteklim mandatom, za ovih šest mjeseci je urađeno više nego u čitavom mandatu. I to je ono što i u Briselu prepoznaju, s druge strane učinjen je napredak u još jednom broju aktivnosti koje nisu vezane direktno za parlament, a da li je to dovoljno to ćemo vidjeti u narednim danima.

Nije nikakva tajna da ima oblasti u kojima nije napravljen nikakav napredak, imamo jedan veliki problem u oblasti koja je vrlo važna, a to je sloboda medija, civilnog organizovanja kroz ova dva zakona koje je usvojila Skupština Republike Srpske što se na svim sastancima ističe, ali kada govorimo o Evropskom parlamentu ja sam vidio optimizam. Međutim, ne donosi Evropski parlament sam sve odluke, vrlo su važni stavovi vlada članica EU i do samog dana donošenja odluke ne postoji niko ko može garantovati da će odluka biti ovakva ili onakva.

Pročitajte još

Ono što nas razliku sada od nekih ranijih situacija, jeste da mi sa obrazom možemo tražiti otvaranje pregovora, budući da je evidentan napredak, a da li će se on desiti ili neće to je politička odluka”, govori Magazinović za Bosnainfo.

Ursula von der Layen ističe kako BiH treba da djeluje jedinstveno, da nastupa sa jednim glasom, što je u ovom trenutku teško i povjerovati da se takvo nešto može desiti. Europska komisija je u maju 2019. pred BiH postavila 14 prioriteta koje mora prije toga ispuniti.

Političkog dogovora nema o zakonima koje je EU imenovala kao “ključne”, a to su zakoni o sprječavanju sukoba interesa, o sprječavanju pranja novca, te zakoni o Sudu BiH i o Ustavnom sudu BiH.

EU od BiH traži i usklađivanje vanjske politike s Briselom, što podrazumijeva uvođenje sankcija i viza Rusiji, kao i uvođenja viza državljanima Kine, Turske i nekih arapskih zemalja.

Mnogo je problema za riješiti, ali i u cijeloj zbrci neusaglašenosti, nekih pomaka ima.

“Naravno da je važno ovo što je ranije urađeno, ali iz svog iskustva smatram da je mnogo važnije ovo što smatraju zemlje članice šta je u ovom trenutku važno uraditi, imajući uvidu i geopolitička dešavanja.

Mi smo dugo vremena bili vezani nekako za Ukrajinu, pa evo i Moldaviju koji su također aspiranti za otvaranej pregovora u ovom trenutku. Tako da sve su to stvari koje su otvorene, zato sam i apelovao na zastupnike jučer da svi, i u svom ličnom kapacitetu iz ličnih kontakata učine sve da u ovom narednom periodu lobiramo za otvaranje pregovora BiH i EU”, mišljenja je Magzinović.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU potpisan je 2008. godine, ali je stupio na snagu tek sedam godina kasnije.

Bosna i Hercegovina je 2016. zvanično podnijela zahtjev za članstvo u EU, a u decembru 2022. godine dobila je status kandidata za članstvo u EU.

Za kraj našeg kratkog razgovora upitali smo gospodina Magazinovića i šta misli o kontraverznim stavovima Ursule von der Leyen kad je riječ o dešavanjima u Pojasu Gaze, kako nam je kazao njegov stav je jasan:

“Čini mi se, moj stav je jasan, da ovo što se dešava u Gazi nikako se ne može podvesti pod pravo na saodbranu, ovo je nešto što ima elemente ratnog zločina, ubistva civila, posebno djece je nešto na što normalan čovjek ne može ostati imun.

S druge strane upravo je ova situacija nešto što je trenutni fokus svjetskih lidera, pa i lidera EU i nemam uopšte predstavu kako se to može reflektovati na Bosnu i Hercegovinu, ali znamo da sve što se dešava, reflektuje se i na nas”, kazao je za Bosnainfo gospodin Saša Magazinović.