Politika

Lendo se osvrnuo pa uputio pitanje: Koga bi ste vi gospodine Schmidt u Njemačkoj prije izabrali...

Sanja Vlaisavljević, federalna ministrica kulture i sporta, gostujući u programu N1 televizije, kazala je, između ostaloga da ratne zločince nakon odsluženja kazne treba rehabilitovati i složila se sa citiranim riječima Lidije Bradare da ratni zločinci nakon odsluženja kazne nisu više ratni zločinci.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo, reagovao je na ove izjave Vlaisavljević, rekavši da “krivično gonjenje ratnih zločina ne zastarijeva, a kazna izrečena Dariju Kordiću za ratne zločine koji obuhvataju i masakar u Ahmićima u kojem je ubijeno 116 Bošnjaka, se ne brišu”.

“Za civilizirani i demokratski svijet, Kordić je bio i ostao isto ono što su i njegovi ideolozi bili nakon procesa u Nirnbergu – ratni zločinac”, istaknuo je Lendo.

Stavovi i tvrdnje koje je Sanja Vlaisavljević iznijela i potvrdila, navodi Lendo, predstavljaju kontinuitet njenih javnih nastupa, koji su u pravilu usmjereni na širenje svih oblika mržnje i netrpeljivosti.

Pročitajte još

“Ona svoje stavove nikada nije mijenjala niti ih je ublažavala, nije to uradila ni prilikom oktroisanja Vlade Federacije, niti prilikom potvrđivanja iste u Parlamentu Federacije BiH. Nikada nije bježala od „retorike podjela“, termin koji je međunarodna zajednica, izgleda rezervisala isključivo za svaki glas Bošnjaka protiv nepravde i opasnosti koja prijeti njihovom biološkom i političkom opstanku”, kazao je Lendo, dodavši:

“Kada su zastupnici Trojke+ podigli svoje ruke za oktroisanu Vladu Federacije, znali su bez dileme šta Sanja Vlaisavljević misli, govori i kakav je njen stav prema zločinima izvršenim nad Bošnjacima i ratnim zločincima presuđenim radi izvršenja tih ratnih zločina. Svakako, nije im moglo ostati nepoznato da se u sistemu vrijednosti Sanje Vlaisavljević, lik i djelo Darija Kordića uzdižu na nivou osnovnih načela i principa. Sve ovo zna i nametnuti premijer Nermin Nikšić i svi njegovi ministri.”

Duboko zabrinjava činjenica, nastavlja Lendo, da Sanja Vlaisavljević, obavlja javnu dužnost u sklopu koje se svakodnevno i neposredno nalazi u kontaktu sa mladim i talentovanim ljudima iz oblasti kulture i sporta.

“Kakvu to poruku šalje upravo tim mladim ljudima, treba pitati i Visokog predstavnika, koji je svojom odlukom, oktroisao ovu Vladu i u njoj za ministricu Sanju Vlaisavljević. Da li bi ste vi gospodine Schmidt u Njemačkoj prije izabrali zastupnika ideje Willy Brandta ili bi ste izabrali zastupnika teze da oni koji su osuđeni u Nirnbergu nakon odležane kazne, nisu više ratni zločincima i da ih treba rehabilitovati, te da njihove ideje treba izdići na nivo načela i principa?

Vi gospodine Schmidt najbolje znate da je Njemačka u decenijama nakon Drugog svjetskog rata postala primjer u svijetu prema nultoj toleranciji za ideje i sve povezano sa idejama presuđenim u Nirnbergu i da nikada niti jedan vaš civlizovani sunarodnik ne bi prihvatio nikakvu protivkorist da podrži ili glasa za nekog ko brani te ideje ili presuđena lica radi tih ideja. Pošto ste u svojstvu Visokog predstavnika, Sanju Vlaisavljević oktroisali u vladu, možete se smatrati i dijelom odgovornim što je ona dobili priliku, sredstva i platformu da širi sve oblike mržnje i netrpeljivosti na način kako je to uradila jučer u programu N1”, navodi Lendo.