Magazin

KUDA IDE SVIJET... Stvorili kravu koja daje mlijeko sa ​​inzulinom

Genetski modificirana krava u svom je mlijeku proizvela proteine ​​potrebne za proizvodnju ljudskog inzulina, javlja časopis Biotechnology Journal.

FOTO: UIC
FOTO: UIC

Do toga je došlo tako što su istraživači Sveučilišta Illinois Urbana-Champaign ubacili segment ljudske DNK koji kodira proinzulin, protein koji se pretvara u inzulin, u stanične jezgre 10 kravljih embrija, koji su potom umetnuti u maternice normalnih krava.

Jedan od ovih genetski modificiranih embrija razvio se u živo, transgeno tele, prenosi Bug.hr

Iako okretanje kravljem inzulinu nije novost, ovo je prvi slučaj da je proizvodnja “ljudskog” inzulina postignuta u genetski modificiranom govedu. Inzulin i njegova uloga u dijabetesu otkriveni su još 1921. godine, a dijabetičari su dugo liječeni inzulinom dobivenim iz gušterače goveda i svinja. Prvi “ljudski” inzulin proizveden je 1978. korištenjem proteina iz genetski modificirane bakterije E. coli koja je, uz slične procese koji umjesto bakterija koriste kvasac, glavni izvor medicinskog inzulina do danas.

Znanstvenici koji stoje iza eksperimenta polažu velike nade da bi stado ovakvih goveda moglo riješiti probleme opskrbe inzulinom u svijetu. Naime, kad bi takvo stado bilo održivo, što zasad ipak još nije slučaj, ono bi lako moglo nadmašiti sve trenutne metode proizvodnje inzulina koje se oslanjaju na genetski modificirani kvasac i bakterije.