BiH

KOMENTAR Neumski biodiverzitet? Da nije žalosno, bilo bi urnebesno smiješno

Žitelji Neuma prvo su svojevremno protestvovali zbog Pelješkog mosta jer su pretpostavljali da će isti zatvori mogućnost uplovljavanja u neumski zaljev, narušiti prohodnost. Pa su bili prijedlozi ako se već pravi da bude opcija podižućeg mosta...

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

To je bilo nekad, a danas… situacija potpuno drugačija.

Žitelji Neuma danas su protestirali radi uplovljavanja kruzera sa 1.000 turista. Kažu da nemaju ništa protiv turista, dočekat će svakoga objeručke, ali kruzer je već malo previše.

Što? Zato što će narušiti biodiverzitet, pojašnjavaju.

Bilo bi to zaista građanski aktivizam kakav se na našim bh. prostorima rijetko sreće, organizacije za zaštitu prirode da se postide, ali o čemu ti ljudi uopće pričaju?

Neumski biodiverzitet nešto je najnarušenije što može biti, budući da je jedini bh. grad ujedno i jedino turističko mjesto u Evropi gdje se mogu naručiti zaštićeni prstaci.

To je zato što BiH nije u “zoni odgovornosti” Evropske unije koja strogo zabranjuje njihovu eksploataciju. Ove rijetke školjke rastu izuzetno sporo, zavučeni su duboko u stijene, kako bi se zaštitile od prirodnih neprijatelja i potrebno je najmanje deset godina da bi prstac narastao za jedan centimetar. Većina ovih školjki, koje se nađu na tanjiru, stare su oko 100 godina.

Kilogram prstaca u Neumu košta od 100 do 120 KM, a jedna porcija 30 do 50 KM. Za ljubitelje dobrog i neobičnog zalogaja to i nije mnogo, ali za ekologe je konzumacija prstaca, kako tvrde “grešno zadovoljstvo”, kojim se uništava priroda.

Branje prstaca i njhova prodaja je u svim evropskim zemljama, osim u BiH, strogo zabranjeno, ali se oni, “ispod stola” mogu naći i u Hrvatskog i Crnoj Gori. Pošto su prstaci u ovim zemljama ilegalni, oni su, kao i svako zabranjeno zadovoljstvo znatno skuplji.

Pa, eto, neka iz Evropske unije još jednom razmotre prijedlog prijevremene dodjele kandidtskog statusa. Ako niko, zaslužili su to žitelji Neuma.