Magazin

Knjižica sa popisom dugova izazvala svađu: "Je li ti mama bila sretna kad je kupovala salamu na dug?"

Facebook grupa Retroteka omiljeni je vremeplov mnogih koji vole da se prisjete kako je život izgledao nekad, a uglavnom se tamo mogu naći fotografije događaja ili predmeta iz bivše Jugoslavije, a nekad čak i ranije od toga.

knjižica s popisom dugova
FOTO: RETROTEKA/FACEBOOK

Tu i tamo nađe se i neka objava koja se odnosi na vrijeme devedesetih, iako bi mnoge moglo iznenaditi da to vrijeme polako već spada u kategoriju ‘retro’.

Pročitajte još

Jedan je član grupe objavio fotografiju bloka i hemijske olovke te pojasnio o čemu se radi.

FOTO: RETROTEKA/FACEBOOK
FOTO: RETROTEKA/FACEBOOK

“Mamina knjižica sa popisom dugova do plate! 90-tih. Na popisu: salama s povrćem, crni hljeb, alpsko mlijeko.. Nismo imali ništa, a bili smo sretni…”, napisao je u objavi koja je odmaz izazvala niz reakcija.

Naime, nekima nije baš dobro sjelo jer je napisao da su tada bili sretni, a ubrzo je rasprava u komentarima postala užarena.

“Djeca su možda bila sretna. Roditelji su bili zabrinuti i pod stresom. Rat, gubitak posla i ostale radosti”, odgovara jedan član grupe Retroteka.

No, drugi mu pišu, i današnji roditelji su pod stresom.

“Pa tako i danas ogroman broj mama ne spava mirno. No, anemični kaže da smo super”. Pristalice tog stava tvrde, uprkos ratu i neimaštini, ljudi su bili sretniji.

“Glupih li komentara, otac je bio na ratištu i dolazio je kući s osmijehom na licu, majka je nas djecu slala u prodavnicu isto na dug i bila je 300 puta sretnija nego danas, upravo je pitao radi vaših idiotskih komentara. Bio sam dijete, a djeca najbolje osjećaju kakva je situacija u kući. I da, ponavljam još jednom, bilo je puno puno ljepše nego danas”.

Oni koji ne dijele taj stav ponavljaju, niko tada nije mogao biti sretan te takve stavove pripisuju djetinjstvu.

“Pitanje je je li mama bila sretna kad je kupovala salamu na dug”, “Možda ste Vi bili sretni, tako i treba dok si dijete, ali mama sigurno nije. Niko ko je u dugovima ne spava mirno”, naglašavaju.

Na kraju je jedan član grupe presjekao raspravu, prenosi CdM.

“Bez osvrta na sliku, nego generalno, veresija je bila uobičajena u to vrijeme i često se isplaćivala na plati, bez obzira imalo se u datom trenutku novca ili ne”.