IT

Kina ulaže 1,9 milijardi dolara u firmu za proizvodnju čipova

Kina će uložiti dodatnih 1,9 milijardi dolara u Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), najvećeg proizvođača memorijskih čipova u zemlji, da podstakne rast svoje domaće industrije poluprovodnika, koja je trenutno pritisnuta sankcijama SAD

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Kineski nacionalni investicioni fond za industriju integrisanih kola, investiciono tijelo koje podržava vlada, poznato i kao Veliki fond, ubaciće kapital u domaću firmu za proizvodnju čipova YMTC, izvijestio je Blumberg u petak.

Veličina investicije pokazuje napore Kine da podstakne svoju problematičnu domaću industriju čipova, koja se trenutno suočava sa ograničenjima svojih proizvodnih mogućnosti iz SAD i drugih zemalja.

Kineska potraga za samopouzdanjem

Politički biro Centralnog komiteta Komunističke partije Kine sproveo je prošlog mjeseca treću kolektivnu studiju o jačanju osnovnih istraživanja, navodi se u izvještaju novinske agencije Sinhua.

U grupnoj studiji, kineski predsednik Si Đinping pozvao je zemlju da ubrza naučna istraživanja kako bi mogla da postane samodovoljna u vitalnim tehnologijama, navodi se u izvještaju.

Predsjednik je naglasio da partijski odbori i vlada na svim nivoima treba da ojačaju osnovna istraživanja, unaprijede ukupnu koordinaciju, povećaju podršku politici i unaprede razvoj kvalitetnog istraživanja.

Kineska akademija nauka je takođe dala plan za stvaranje industrije poluprovodnika u Kini koja može da osujeti sankcije koje su uvele SAD.

Studija o jačanju istraživačkih kapaciteta jezgra poluprovodnika ocrtava stav Kine o tome kako može da pobijedi u tehnološkom ratu sa SAD.

Kina se fokusira na samopouzdanje dok SAD nastoje da spriječe upotrebu zapadne tehnologije za modernizaciju kineske vojske. Bajdenova administracija je u četvrtak dodala još 37 entiteta na listu trgovinskog embarga, uključujući jedinice kineske kompanije za računarstvo u oblaku Inspur.

SAD pojačavaju trgovinske zabrane protiv Kine

Organizacije su dodate zbog, „između ostalih aktivnosti, doprinosa ruskoj vojnoj i/ili odbrambenoj industrijskoj bazi, podrške vojnoj modernizaciji NRK i omogućavanja ili učestvovanja u kršenju ljudskih prava u Burmi i Narodnoj Republici Kini (NRK)“, navodi u saopštenju Ministarstva trgovine SAD.

„Kada identifikujemo subjekte koji predstavljaju zabrinutost za nacionalnu bezbjednost ili spoljnu politiku Sjedinjenih Država, dodajemo ih na listu entiteta kako bismo bili sigurni da možemo da ispitamo njihove transakcije“, rekla je pomoćnica sekretara za trgovinu Tea D. Rozman Kendler.

Ministarstvo trgovine optužilo je Inspur da je nabavljao i pokušavao da nabavi američku robu kako bi podržao napore Kine za modernizaciju vojske, prenosi It-mixer.

Početkom oktobra, SAD su izdale izvozne kontrole koje ograničavaju američke firme da prodaju napredne poluprovodnike i opremu potrebnu za njihovu proizvodnju nekim kineskim proizvođačima, osim ako ne dobiju posebnu dozvolu.

Sredinom decembra, administracija je proširila ta ograničenja kako bi uključila još 36 kineskih proizvođača čipova u pristup američkoj tehnologiji čipova, uključujući Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), metu najnovije investicije kineske vlade.

Sada bi najnoviji potez SAD mogao da podstakne još napetosti u već zategnutim odnosima sa Kinom, piše Computer world.