Politika

Kazaz za Bosnainfo: “Politički manevar! Uk je bio primoran da podnese ostavku, a Komšić i Bećirović…”

Nihad Uk, premijer Kantona Sarajevo jutros je podnio ostavku na tu funkciju.

FOTO: PRINTSCREEN / BUKA
FOTO: PRINTSCREEN / BUKA

Ovim potezom zvanično je pokrenut proces rekonstrukcije Vlade Kantona Sarajevo, koja bi trebala biti okončana u narednih mjesec dana.

O ovoj odluci i potezu sad već bivšeg premijera Kantona Sarajevo, pitali smo Envera Kazaza, uvaženog univerzitetskog profesor i političkog analitičara.

“Očigledno je da je Trojka ucjenjivana od Stranke za BiH na različite načine tokom čitavog perioda, od izbora do danas. Naročito oko formiranja vlasti na Federalnom i državnom nivou i da u ovom trenutku pokušava na neki način Stranku za BiH sa punim pravom izbaciti iz vlasti.

Pročitajte još

Gospodin Uk je bio primoran da podnese ostavku kako bi pala kompletna Vlada i kako bi se sastavio, odnosno načinio novi sastav Vlade. Ukovu ostavku treba gledati kao politički manevar kojim se izbacuje Stranka za BiH iz vlasti na kantonalnoj razini”, mišljenja je Kazaz.

Podsjetimo, Uz “Trojku”, skupštinsku većinu u Kantonu Sarajevo čini još i Stranka za Bosnu i Hercegovinu (SBiH).

Podsjetimo, stranke “Trojke” su i ranije najavljivale rekonstrukcija vlade Kantona Sarajevo, sa idejom da skupštinsku većinu grade bez Stranke za BiH.

Ukoliko rekonstrukcija bude provedena po planu “Trojke”, u narednoj vladi neće biti dvojice ministara iz Stranke za BiH, Almira Bečarevića, ministra prostornog uređenja i komunalne privrede, te Emira Dedovića, ministra finansija.

Novu vlast, bez Stranke za BiH, bi mogli podržati nezavisni zastupnici, ali koji, za sada se samo nagađa ko bi to mogao biti.

O svemu ovome oglasio i sam Almir Bečarević optuživši Elmedina Konakovića, lidera Naroda i pravde za političku korupciju i direktni uticaj u pad Vlade KS.

Profesor Kazaz za Bosnainfo ističe kako ne vjeruje da su ove optužbe tačne.

“Ministar Bečarević je u javnom prostoru dao mnoge izjave koje je teško dokazivati, a da gospodin Konaković stoji isključivo iza smjene vlasti u Sarajevu, ne vjerujem da je tačno. Trojka funkcionira na kompromisu. Mislim da sva trojica lidera “Trojke”, odnosno kantonalnih odbora Trojke stoje iza smjene vlasti u Sarajevu”, kazao je Kazaz.

Pročitajte još

Iako je jedna od glavnih tema dana pad Vlade Kantona Sarajevo, jednako bitna i zastupljena je i tema državne imovine Bosne i Hercegovine.

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Denis Bećirović uputili su 3. Oktobra Prijedlog zakona o državnoj imovini na odlučivanje Predsjedništvu Bosne i Hercegovine u punom sastavu, koje će se na nekoj od narednih sjednica izjasniti o ovom zakonu.

Samo sa zajedničkim stavom sva tri člana u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine prijedlog može biti smatran konačnim prijedlogom Predsjedništva i može biti upućen u parlamentarnu proceduru. No, vjerovatnoća da se to desi je mala.

“Na zakonu je rađeno šest mjeseci, a on predviđa da su u Bosni i Hercegovini svi dužni da poštuju i vode računa o pravnoj stečevini Evropske Unije. Dražavna imovina reflektira državnost, nezavisnost i teritorijalni integritet koji pripada isključivo državi Bosni i Hercegovini a ne entitetima”, kazao je ranije Bećirović.

Profesor Kazaz smatra kako je sav taj trud uzaludan.

Pročitajte još

“Ja mislim da su to taktički potezi gospodina Komšića i Bećirovića, jer oni vrlo dobro znaju da takav zakon neće proći Parlament BiH pogotovo ne domove naroda na tom parlamentu. Rješenje je da gospodin Christian Schmidt nakon rada stručnog tima pošalje u procedure svoj zakon i da ga na koncu budući da ni on neće proći parlamentarnu proceduru, da ga on nametne, to je jedina mogućnost.

Državnu imovinu ni po koju cijenu ne treba dati na raspolaganje Miloradu Dodiku jer će je on rasprodati kako bi finansijski konsolidirao Republici Srpskoj. Takva vrsta rasprodaje državne imovine značila bi da BiH gubi svoje dragocjene resurse koji su potrebni građanima ove zemlje”, kazao je Kazaz za Bosnainfo.

Schmidt je još u aprilu podsjetio na ranije odluke Ustavnog suda BiH, prema kojim je BiH titular cjelokupne državne imovine, uključujući imovinu bivše SFRJ i bivše SRBiH, ali i javnih dobara. Naveo je i da nadležnost za regulisanje ovog pitanja isključivo spada u opseg Parlamentarne skupštine BiH.

Kako će se dalje stvar odvijati možemo pretpostaviti, ali ostaje da pratimo da li će i na koji način će visoki predstavnik reagovati…