Magazin

Kafom započinjete dan: Koliko je šoljica zdravo popiti dnevno i kako zaista utječe na naše tijelo

Jedno od najčešće konzumiranih pića na svijetu je kafa, koja godinama interesira stručnjake koji promatraju učinke svakodnevnog konzumiranja na cjelokupno zdravlje pojedinca.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Posljedice su brojne, ali nisu sve pozitivne.

Osim što potiče energiju, kofein može smanjiti rizik od određenih negativnih stanja, a istovremeno može dovesti i do manje poželjnih učinaka poput glavobolje, zbunjenosti i visokog krvnog pritiska.

Postoji li onda ispravan način i količina ispijanja kafe kako bismo ostvarili samo pozitivne aspekte ovog svjetski popularnog napitka?

Prvenstveno treba prihvatiti kako je osnovni sastojak – kofein – stimulans koji djeluje na središnji živčani sustav. Stoga je bitno znati kako direktno utječe na njega. Nema hranjivu vrijednost i bezukusan je, a prema navodima Mayo klinike, odrasle osobe sigurno smiju konzumirati do 400 miligrama kofeina dnevno. A imate li istu rutinu i pijete jednak broj kave svakog dana tada tijelo počinje razvijati toleranciju na koristi koje on inače nudi.

Osim što većinu održava budnima, kofein prema nekim studijama koje navodi Healthline, ima utjecaj i na umanjenje rizika od razvoja demencije. Umjerena konzumacija koja bi bila do četiri šoljice dnevno u zdravih pojedinaca može pomoći pri zaštiti srca.

Pročitajte još

Neka istraživanja tako sugeriraju kako pomaže umanjiti aritmiju, visoki krvni pritisak jer su zrna kafe bogata magnezijem i kalijem koji su potrebni za ispravan rad srca. Ujedno, kao izvor antioksidansa kvalitetan su suborac pri ublažavanju rizika od dijabetesa tipa 2, depresije i Parkinsonove bolesti.

Kako onda kafa može štetiti?

Pripazite dakle na količinu, kako ne biste razvili toleranciju, a time i umanjili blagodati koje ovaj napitak donosi vašem organizmu. Ograničite svoju konzumaciju na do tri šoljice dnevno za optimalni učinak jer osim tolerancije moguće je razviti i ovisnost jer je teško nadoknaditi prvotne efekte koji se osjećaju optimalnim unosom kafe.

Previše kafe može uzrokovati pojačano lupanje srca, anksioznost te nesanicu od koje pati sve više pojedinaca diljem svijeta. Kava na taj način mijenja ritam spavanja, a što može ostaviti dugoročne posljedice.

Zaključno, osim što je omiljeno piće mnoštva, kojim se započinje dan, važno je ograničiti koliko često je pijete jer se time samo umanjuju njene vrijednosti. Ne pretjerujte, već uživajte u ovom napitku.