Magazin

Kada treba da raskinete, a kada da sačuvate vezu?: Ovih pet znakova daju odgovor

Kada vam prve sumnje u vezu padaju na glavu, to može biti jako teško.

FOTO: ILUSTRACIJA/FOTOLIA
FOTO: ILUSTRACIJA/FOTOLIA

Međutim, prije nego što se odlučite za taj korak, ovo bi vam trebalo biti jasno. Kada se veza više ne može sačuvati i kada se treba razdvojiti?

Postoji nekoliko nerazumnih stvari kada je u pitanju raskid: fizičko i emocionalno nasilje, neosjećaj sigurnosti u vezi, neprihvaćenost ili ozbiljnost, kontrola itd. Uz ove očigledne razloge, nije teško raspravljati se zašto trebalo bi da se razdvojite (naravno da stvarno razdvajanje i dalje može biti veoma teško). Ali postoje i drugi znakovi koji mogu sugerirati da je bolje raskinuti.

Pa kada bi se trebali odvojiti? Često se fokusirate na crvene zastavice u vezi. Ako se ovo dešava prečesto, razmislite da li bi možda bilo bolje prekinuti vezu. Ali ponekad je razloge za razdvajanje malo teže prepoznati:

Pročitajte još

5 znakova da biste možda željeli raskinuti s nekim

Nema više povjerenja

Povjerenje je apsolutna osnova za zdravo, sretno partnerstvo. Partner ne govori uvijek istinu, ili je čak i varao? Tada biste trebali ozbiljno razmisliti o vezi. Čak i kada je ljubav još uvijek uključena, ne možete uvijek preboljeti narušeno povjerenje. Naravno, otvorena komunikacija može vratiti povjerenje, ali za to je potrebno mnogo vremena i rada.

Usamljenost

Sjedite jedno pored drugog, jedete jedno pored drugog i spavate jedno pored drugog, ali jednostavno ne možete da se otresete osjećaja usamljenosti? Biti sam ne znači samo da nemate tijelo s kojim se možete maziti. Čak i u vezi, možete se osjećati usamljeno ako više ne postoji duboka emocionalna povezanost s vašim partnerom. To se često manifestuje u činjenici da je lako razgovarati o činjeničnim temama, kao što je ko iznosi smeće. Međutim, ako pričate na emotivnom nivou, cijela stvar postaje malo teža. Ovo može dobro funkcionirati neko vrijeme, sasvim dobro neko vrijeme, ali u vezi biste trebali živjeti jedno s drugim, a ne samo jedno pored drugog.

Jednostrani napor

Ako intimnost i bliskost inicira samo jedna osoba u vezi, to dugoročno dovodi do problema. Jedna osoba stalno kupuje, brine o domaćinstvu, jede, komunicira sa prijateljima i porodicom, a partner nimalo ne pomaže. Cijelo mentalno opterećenje veze leži na vama – i polako se više ne osjećate dobro. Sve su to male stvari, ali dugoročno daju osjećaj da se u vezu ulaže više truda, vremena i energije od partnera. Onda je vrijeme za otvoren razgovor.

Nezdrava ljubomora

Određena količina ljubomore je često slučaj u vezi – ne želite da izgubite ono što volite. Ali uz dovoljno povjerenja i komunikacije, obično možete to preboljeti. Šta je onda nezdrava ljubomora? Ako vi ili vaš partner stalno pokazujete kontrolno ponašanje i želite da izolujete drugu osobu, onda je zdrav nivo premašen. To uključuje, naprimjer, omalovažavanje, stvaranje osjećaja krivnje i nepovjerenja.

Nema zabave zajedno

Najveći znak da biste možda željeli da raskinete: jednostavno više niste sretni. Veza je postala stalni posao, neprestane svađe su dio svakodnevice. Ako je prošlo predugo otkako ste se zajedno zabavljali, to bi mogao biti znak da ste već neko vrijeme završili s vezom.

Ni pod kojim okolnostima se veza ne smije prekinuti iz dana u dan. Obično postoji mnogo posla koji ulazi u vezu i ne želite da ga jednostavno bacite. Često još uvijek postoje osjećaji s obje strane – ali ponekad to jednostavno nije dovoljno. Otvorena komunikacija je stoga ključna stvar u zdravoj vezi.

Ako zaista želite raditi na vezi i, naprimjer, tu su uključena djeca, možda bi bilo vrijedno posjetiti terapiju za parove. Međutim, ne biste se trebali osjećati zarobljenim u vezi. Takođe je uredu i pustiti.