Magazin

Vrućina - ali čuvajte se OVE greške prilikom tuširanja

Neizbježno se povećava proizvodnja znoja i povećava se želja za osvježavajućim tušem.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Ali upravo ovdje, s onim što bi nam po vrućini izgledalo dobro, savjetuje se oprez. Dermatologinja Leila Arfaian otkrila je koliko je često tuširanje zdravo i na šta treba obratiti posebnu pažnju.

Normalno bi bilo zdravo tuširati se svaka dva dana , ali ovo pravilo ne važi u uslovima ekstremno visokih temperatura u ovom trenutku.

“Većina našeg životnog prostora nije predviđena za ove visoke temperature i znojimo se manje-više cijeli dan. Zato se tuširanje sada čak i preporučuje, ne tri puta dnevno, ali barem jednom dnevno je u ovom trenutku definitivno opravdano“, kaže doktorica.

Prema Arfaian, neredovno čišćenje kože tokom faze vrućine može imati ozbiljne posljedice. “Ako se više znojite, imate i više soli na koži i to mijenja milje i mikrobiotu kože. Povećava se proizvodnja sebuma i kvasac koji živi na našoj koži može se razmnožavati i uzrokovati oštećenja, poput seboroičnog ekcema. Ovo je tada povezano sa svrabom.”

Osim toga, bakterije bi se razmnožavale na koži i dovele do formiranja dobro poznatog mirisa.

Međutim, posebno je važno obratiti pažnju na to koje sredstvo za čišćenje tijela se koristi prilikom svakodnevnog tuširanja: ono treba da bude pH neutralno, da se ne pjeni, bez mirisa, bez parabena i konzervansa. “Apsolutno je zabranjen pjenasti gel za tuširanje koji još više isušuje kožu.”

Temperatura takođe igra važnu ulogu. Mlako bi bilo idealno, smatra stručnjakinja. “Ne preporučuje se da se tuširate hladnom vodom, jer se poslije toga još više znojite. Razlog: pore se zatvaraju, koža mora da se zagrije da bi se pore ponovo otvorile. Tako da dolazi do neke vrste nagomilavanja toplote. Kada se već znojite i pore se zatvore, tijelu je potrebno još više energije kako bi se mogla izvršiti regulacija tjelesne temperature.” S druge strane, ako se tuširate pretoplom vodom, povećava se proizvodnja sebuma. “Opet se više znojite.”

Naravno, često tuširanje i isušuje kožu, pa joj morate vratiti vlagu u obliku krema. “Masti, odnosno lipidi se, da tako kažem, ispiru i dolazi do pojačane suhoće. Koži sada morate pomoći, ali ne uljima, jer začepljuju pore i koža ponovo ne može da diše.”

“Zbog sunčevih zraka, vrućine, a zatim i ulja, sebum se ne može isprazniti i na to koža reagira.” Važno je pustiti koži da diše i ne mazati se odmah nakon tuširanja. “Bolje je pričekati malo i provjeriti koliko je koža zaista suha. To se vidi nakon otprilike pola sata.”

Za razliku od kože na ostatku tijela, međutim, vlasište ne treba prati svaki dan. “Zapravo, kažu svaka tri do četiri dana, sada bi bilo dobro i svaki drugi dan, ali definitivno ne svaki dan – osim ako se ne bavite sportom.” Razlog čestog pranja kose je seboroični dermatitis koji pogađa prosječnu kožu srednje Evrope. “Ovo je vrsta kvasca koja se umnožava na koži glave i može dovesti do ekcema i peruti. Stoga ovo treba stalno iznova smanjiti pranjem.”

Prema riječima dermatologa, isto se odnosi i na kožu glave: izbjegavajte mirise i sredstva za pjenjenje. Razlog je isti kao i kod kože: lipidi se ispiru, kožna barijera je poremećena i otvorena za zagađivače kao što su proizvodi za oblikovanje i javlja se iritacija. “Micelarni šamponi su veoma dobri.”

Suhe šampone treba izbjegavati po svaku cijenu tokom faze ekstremnih vrućina, jer se mogu zalijepiti za vlasište i uzrokovati ozljede i ekcem. Osim toga, vlasištu je sada potreban zrak, pa “molim vas da ne vežete kosu”.