Kultura

Duh stare Engleske dolazi u Sarajevo: Na sceni Pozorišta mladih predstava "Londonska priča"

Muzičko-scenski komad za djecu "Londonska priča", koji je dramaturški koncipiran prema motivima romana "Oliver Twist" engleskog romanopisca Charlesa Dickensa, premijerno će biti izveden 13. novembra u Pozorištu mladih.

FOTO: IMTM
FOTO: IMTM

Prva repriza je zakazana za 14. novembar.

Riječ je o završnom projektu škole muzičkog teatra neovisne platforme za edukaciju u izvođačkim umjetnostima iMTM za 2022/2023. godine.

Radnja predstave je smještena u London u 19. stoljeće i prati život djece na ulicama grada. Projekt je društveno-odgovornog karaktera i svojom tematikom skreće pažnju na ugroženu kategoriju djece bez roditeljskog staranja.

Ansambl talentovane djece

“Kao i sa prethodnim projektima, želja nam je bila školovati ansambl talentovane djece uzrasta od 8 do 14 godina, koja su izabrana po osnovu nekoliko audicija. Istovremeno, radi tematike predstave željeli smo i da je pogleda što veći broj djece, radi čega projekt nije komercijalan i ulaz na oba gledanja je slobodan” – kazala je za Fenu muzička rediteljica predstave Alma Ferović Fazlić i dodala da karata za prva dva gledanja nema, ali da su u planu i reprizna izvođenja.

Pored Ferović-Fazlić, kreativni tim predstave čine reditelj Riad Ljutović, koreografkinja Samra Mlinar Mandić, kostimografkinja Aleksandra Korizma, dirigent i korepetitor Bakir Samardžić, inspicijent Nihad Kapić, inžinjer zvuka Momčilo Lađević i asistentica produkcije Esma Saltaga.

Tokom devetomjesečne edukacije ansambl djece vodile su mentorica glume i scenskog pokreta Irma Alimanović i mentorice pjevanja Irma Mulić i Ajsela Zoronjić. Vizuelni identitet osmislila je agencija Komitet.

Reditelj predstave Riad Ljutović kazao je da je predstava zamišljena tako da univerzalnom pričom o siromašnom dječaku Oliveru skrene pažnju na današnju djecu, koja su sve više prepustena lošem društvu i otuđenosti.

Doza surove istine života

“Kroz preplitanje različitih likova, koji se bore za svoj scenski prostor adaptacija teksta kroz komične elemente komunicira jezikom koji djeca razumiju, ali ipak nosi i dozu surove istine života, u kojem djeca ipak ostaju na ulici, nezaštićena i prepuštena sama sebi” – kazao je Riad Ljutović.

Glumačku podjelu čine glumci: Aldin Tucić, Armin Omerović, Ana Marija Tomić, Irma Alimanović, Nedim Džinović, Haris Bidžan i Irma Mulić, kao i pjevači Ajsela Zoronjić, Alen Hadžić i Sara Vojičić. Dječije uloge tumače Darjan Božinović, Nej Mehmedović, David Jurčević, Ahmed Nuhić, Dino Imran Mulahusić, Danis Hadžiselimović, Rejhan Bašić, Đula Nuhić, Nora Sardaro, Džaan Zec Filipović, Asja Čaluk, Elli Kalea Brutus, Erina Hrelja i Asja Rujanac.

U predstavi učestvuju i učenici i učenice V razreda Odsjeka za klasični balet Osnovne muzičke škole “Mladen Pozajić” iz Sarajeva, u klasi Samre Mlinar Mandić među kojima su Esma Alagić, Allegra Bajrović, Dželila Bićević, Iris Biščević, Lamija Delalić, Emina Hadžikalfagić, Deniz Hodžić, Lamija Neretljaković, Hena Omerović, Amina Sivro, Aiša Šukalo i Hazim Ali Zulović.

Projekt su podržali Grad Sarajevo, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalno ministarstvo kulture i sporta, omladinska organizacija Schüler Helfen Leben te Lino brend.