Život

Došao u Hitnu s potpuno izgrebanim leđima: Nije ga napala divlja zvijer, pojeo je nešto što svi volimo

Čovjek je završio na odjelu hitne pomoći s bolnim osipom koji mu je išarao cijela leđa nakon što je pojeo vrlo uobičajenu jestivu gljivu.

bolni osip jestiva gljiva
FOTO: UNSPLACH
Ilutracija

72-godišnji muškarac pripremio je i pojeo obrok koji je sadržavao shiitake gljive (Lentinula edodes). U dva dana nakon ovog obroka, muškarac je dobio osip na leđima koji ga je toliko svrbio da nije mogao normalno spavati, prenosi Live Science.

Kad je otišao u bolnicu, ljekari su mu pregledali leđa i otkrili da ima gomilu upaljenih “pruga” i djelova natečene kože koje su izgledale kao da su ga išibali po leđima i gornjem dijelu stražnjice.

Tim je u početku isključio dermografizam, stanje koje uzrokuje stvaranje takvih tragova na koži nakon što se ogrebe ili trlja. Također nije bilo znakova da su mu limfni čvorovi natečeni, što može ukazivati ​​na virusnu ili bakterijsku infekciju, ili da je stanje počelo utjecati na druga tkiva u tijelu.

FOTO: THE NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE
FOTO: THE NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE

Umjesto toga, s obzirom na to što je jeo, ljekari su mu dijagnosticirali shiitake dermatitis, reakciju koja se obično povezuje s prugama poput “biča” na trupu.

Kako se bolest pojavljuje

Prvi put prijavljen u Japanu 1977., shiitake dermatitis je najčešći u Aziji, gdje se gljive redovno jedu. Međutim, slučajevi su zabilježeni i drugdje, na primjer u Evropi, Sjevernoj i Južnoj Americi. Prugasti osipi izgledaju slično onima koje ponekad razviju pacijenti koji uzimaju kemoterapijski lijek bleomicin. Također izgledaju slično osipima povezanim s dermatomiozitisom, upalnim stanjem koje uzrokuje slabost mišića uz kožne osipe i Stillovu bolest koja se javlja u odrasloj dobi, vrstu upalnog artritisa.

Kod shiitake dermatitisa, linearni osipi pojavljuju se zbog ugljikohidrata u gljivama zvanog lentinan. Ovi ugljikohidrati potiču otpuštanje hemijskih glasnika, poput interleukina-1, koji uzrokuju upalu. To uzrokuje širenje krvnih žila pacijenta i razvoj karakterističnog osipa, obično dva do tri dana nakon što je osoba pojela gljive. Lentinan se zagrijavanjem razgrađuje, zbog čega se ova reakcija događa samo kada ljudi jedu sirove ili nedovoljno kuhane shiitake gljive.

“Shiitake dermatitis je spriječen kada se gljive temeljito kuhaju na temperaturama višim od 145 stepeni Celzijevih”, rekla je za Live Science u Eglė Janušonytė, koautorica izvješća o slučaju i specijalizantica dermatologije u Ženevskim sveučilišnim bolnicama u Švicarskoj. Obično shiitake dermatitis prolazi sam od sebe bez liječenja, ali pacijentima se mogu dati protuupalni lijekovi za liječenje simptoma. U ovom slučaju, muškarcu su propisani steroidi za nanošenje na leđa, kao i tablete antihistaminika za oralno uzimanje. Nakon dva tjedna, leđa su ga manje svrbila, ali su mu ostale tamnije mrlje na koži – to se često događa nakon što upala kože prestane.