Zdravlje

Doktorica upozorila na 'narodne' metode liječenja gripe

Sezona je gripe i nije neobično da mnogi posežu za ''narodnim'' sredstvima radije nego za propisanim lijekovima širom regiona.

FOTO: ILUSTRACIJA/LIFEPACK.ID
FOTO: ILUSTRACIJA/LIFEPACK.ID
Ilustracija

Međutim, gripa je ozbiljno stanje koje zahtijeva doktorsku pomoć a holističke ili narodne metode se mogu koristiti kao potpora tome. I u Srbiji kao i u BiH i drugim zemljama u ”komšiluku” svjedočimo učestalosti ovih praksi.

Pročitajte još

Dr Biserka Obradović za “Kurir” ističe da pacijenti dolaze malaksali, sa visokom temperaturom koja dostiže i 40 stepeni, te sa bolovima u mišićima i kostima. “To nije neuobičajeno s obzirom na to da dominiraju respiratorne infekcije. Pacijenti imaju i jaku glavobolju, bol u očnim jabučicama, vratu, kičmi”, objašnjava ljekarka.

U borbi protiv povišene temperature, mnogi se oslanjaju na narodne metode. Među najpoznatijim su stavljanje kolutova krompira na čelo ili u čarape, korištenje kukuruznog brašna ili bjelanca na tabanima, a neki koriste i tkanine natopljene alkoholnim sirćetom, rakiju za mazanje tijela, pa čak i maramice natopljene mašću na grudi.

Dr Biserka Obradović napominje da roditelji mogu koristiti neka domaća sredstva, ali ne sva. “Simptomi gripa uključuju temperaturu preko 39, bol u grlu, curenje iz nosa, bol u kostima i mišićima, te kašalj”, navodi ona. “Ukoliko se desi da visoku temperaturu ne možemo da spustimo lijekovima, možemo praktikovati tuširanje mlakom vodom. Ukoliko je dijete u pitanju, u kadi postepeno pored tople možemo dodavati hladnu vodu. Bitno je da alkohol nikako ne smijemo stavljati na čelo i obraze”, savjetuje ljekarka.

Zadnji savjet Dr Obradović je da, iako narodne metode mogu pomoći, “lijekovi su svakako najefikasniji”.