Život

Doktorica pojasnila šta se desi ako dijete ostavimo 5 minuta u vrelom automobilu

Nakon tragične smrti dječaka ostavljenog u pregrijanom automobilu u Sloveniji, jasne poruke roditeljima ovog jutra šalje pedijatrica dr. Amra Junuzović - Kaljić koja je za Novi dan N1 govorila o opasnosti koje sa sobom nosi ostavljanje male djece u automobilu.

FOTO: N1
FOTO: N1

“Svjesni da se ovakve fatalne nesreće dešavaju, moramo stalno napominjati i govoriti o tome. Prva činjenica koju treba da znamo jeste da se tijela male djece brže zagrijavaju od naših od 3 do pet puta. Automobil koji je ostavljen na suncu, nije u hladu, jako brzo se zagrijava. Svi to znamo ako ulazimo u automobil koji je čak i kratko vrijeme stajao na suncu. Za 30 minuta, ako je vanjska temepratura 26, 27 stepeni, za 30 minuta može doseći 70 stepeni unutar automobila koji je zatvoren”, kazala je dr. Junuzović Kaljić.

“Malo dijete je specifično na način da su njihova masa i težina u drugačijoj proporciji, a dobar dio dječijeg organizma jeste voda. Koncentracija vode u organizmu se sa odrastanjem smanjuje. To su osnovne činjenice koje treba znati upravo zbog ovakvih teških nesreća”.

Pročitajte još

Čak niti malo otvoren prozor ne znači puno.

“Malo otvoren prozor koji je ostavljen radi sigurnosti djeteta recimo, ne znači puno. Čak niti dva prozora sa strane, ne mogu omogućiti neko strujanje zraka koji će vas rashladiti. Tu je najvisočiji rizik”.

Jutarnja rutina često zna prevariti.

“Ono što je jako važno i napominjati; svi mi imamo svoje jutarnje rutine, a rutina može formirati i lažno sjećanje mislivši da ste sve obavili, a niste. Mozak prati ono što mu je negdje zadati i što mu je važno. Bilo kakvo ostavljanje djeteta čak ni minutu nije incident, to je visoki rizik”:

Zanemarivanje djeteta u automobilu dovodi do pregrijavanja.

“Ono se odvija tri do pet puta brže kod djeteta, vrlo brzo vodi u promjenu cirkulacije, rada srca, lošeg snabdijevanja mozga, dolazi do poremećaja stajnje svijesti, dolazi do gubitka svijesti što može završiti fatalno”.

“Može doći do psihofizičkih oštećenja naravno, kao i do fatalnih ishoda”.

S obzirom da period sa visokim temperaturama dolazi, dr. Junuzović – Kaljić je poručila:

“Mora se voditi računa o tome kada se izlazi u šetnju, kako ćete obući dijete u najlaganiju moguću odjeću, onda smještaj u kolijevke, ležaljke, kolica i stvari koje se mogu pregrijati. Potom voditi računa o hidraciji, unosu tečnosti”.