BiH

BOSNAINFO ISTRAŽUJE Dok se država bogati, građani siromaše: Zašto je isti PDV na hljeb i na luksuzne automobile?

Nedavno su delegati Doma naroda, ali i Predstavničkog doma usvojili Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost. Postavlja se jdenostavno pitanje, šta to znači građanima?

FOTO: EPA
FOTO: EPA

To podrazumijeva da bi se PDV na životne namirnice smanjio sa 17 na 5%, dok bi se porez na luksuz povećao na čak 22%. Međutim, obzirom na to da Zakon nije usvojen u istom tekstu u oba Doma, biće upućen komisiji na usaglašavanje teksta.

Dok se o ovom Zakonu uveliko komentariše, svoj stav, koji je predočen i Parlamentu BiH, za Bosnainfo iznijela je i Uprava za indirektno operezivanje BiH. UIO je negativnog mišljenja kada su u pitanju izmjene Zakona o porezu na dodatnu vrijednost.

– U cilju potpunog informisanja ističemo da bi uvođenje diferencirane stope PDV-a zahtijevalo dodatne napore Uprave za indirektno oporezivanje, nove troškove, dodatno obučavanje zaposlenih, što bi na kraju dovelo do konfuzije kod samih obveznika, složeniji postupak kontrole, što otvara brojne mogućnosti za poresku evaziju – opravdavaju svoj stav iz UIOa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ RINGIER

– Budući da je UIO jedini organ u BiH koji je nadležan za provođenje zakonskih propisa o indirektnom oporezivanju i politike, koju utvrdi Vijeće ministara BiH na prijedlog Upravnog odbora UIO, kao i za naplatu i raspodjelu prihoda od indirektnih poreza na teritoriji BiH ovim putem Vas obavještavamo da će UIO u skladu sa svojim nadležnostima i ovlaštenjima provoditi svaki propis koji se donese i stupi na snagu, ali smo mišljenja da bi usvajanje izmjena i dopuna Zakona u navedenom obliku (tj. uvođenje diferencirane stope PDV-a), izazvalo poteškoce u njegovom provođenju, značajno bi ugrozilo poslovne procese u UIO i narušilo neutralnost PDV-a, posmatrano sa aspekta Jedinstvenog računa UIO, iz kojeg razloga smatramo da se ne može dati pozitivno mišljenje u pogledu njegovog usvajanja, te da se treba voditi principom opreznosti kada je riječ o prihodima od PDV-a, koji imaju najveće učešće u strukturi prihoda od indirektnih poreza – zaključeno je obrazloženju Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

U odnosu na Upravu za indirektno oporezivanje, svoj opozitni stav na ovu temu iznio je i ekonomski analitičar, Zoran Pavlović.

FOTO:
FOTO:

-Teško je dati preciznu procjenu finansijskih rezultata, jer nemamo pokazatelje kordinacije tih konkretnih proizvoda. Ono što je bitnije u cijeloj priči jeste da postoji potreba I nužda da se u ovoj eri poskupljenja proizvoda, pa i prehrambrenih, uradi nešto u korist građana BiH – poručuje Pavlović.

Analizirajući podatke iz Uprave za indirektno oporezivanje, dolazi se do činjenice da se država bogati, a građani siromaše, tvrdi Zoran Pavlović.

– U toj priči ničim vlasti BiH nisu intervenisali, kako bi smanjili troškove građanja BiH, kao što je npr. zaustavljanje akciza na gorivo.  Najmanje što možemo da uradimo u ovom momentu jeste da smanjimo PDV na 5 %. U Turskoj je on čak 1%, a u Poljskoj je ukinut. To je vrlo vašno zato što je to od višeg značaja nego što je značaj prikupljanja novaca u Upravi z indirektno oporezivanje – kaže Pavlović.

Paradoksalna je I činjenica da je identičan porez na osnovne životne namirnice, kao što je hljeb i na ekstremno luksuzne automobile, jahte, avione…

– Što se luksuznih proizvoda tiče, potpuno sam saglasan da nije pošteno da na hljeb i Mercedes bude isti PDV. Onaj ko ima novca da kupi Mercedes ili BMW, njemu je potpuno svejedno da li će platiti porez 17 ili 22 %. Kada se pogleda prihod, odnosno vrijednos uvezenih automobile vidi se da je to preko 3-4 miliona maraka, samo za nekoliko skupih automobile. Prema tome, ne treba ovog momenta se bojati prihoda u Upravi za indirektno oporezivanje, jer i druge svere kojima s neće mijenjati stopa PDV-a dovoljno značajno utječu na zbir prikupljenih sredstava. U ovom trenutku je najvažnije smanjit pritisak povećanja cijena, posebno na osnovne životne namirnice. Uprava za indirektno oporezivanje je organ, a oni su se postavili kao da su iznad države. Oni su čak svoje mišljenje dali Parlamentu BiH, a to od njih niko nije tražio. Ako ne mogu da obave posao koji im je zakonom dat, neka daju ostavke, pa će doći drugi koji mogu to uraditi – kaže Zoran Pavlović za Bosnainfo.