Retrovizor

Deset godina od smrti Margaret Thatcher. Ko je bila Čelična lady?

Lord Bell, glasnogovornik Margareth Thatcher, izvijestio je 8. aprila 2013. godine da je premijerka umrla nakon moždanog udara.

FOTO: EPA/DAVID BEBBER
FOTO: EPA/DAVID BEBBER

U 87. godini umrla je bivša britanska premijerka Margaret Thatcher.

Barunica Thatcher bila je na čelu konzervativne vlade Velike Britanije od 1979. do 1990. godine. Bila je prva žena na toj poziciji u Velikoj Britaniji. Barunica Thatcher, djevojački Roberts, postala je konzervativnom zastupnicom 1959. godine, a iz parlamenta otišla je u mirovinu 1992. godine. Kao tajnica za obrazovanje, na čelo stranke izabrana je 1975. godine pobijedivši bivšeg premijera Edwarda Heatha. Pobijedila je na generalnim izborima 1979., 1983. i 1987. godine.

Njena vlada ostala je upamćena po privatizaciji državnih poduzeća. Na vlasti je bila i tokom britanskog rata protiv Argentine na Falklandskom otočju 1982. godine. Poznata je po nadimku Čelična lady.

Čelična lady u svijetu je postala poznata po svojim tržišnim reformama te čvrstim stavovima u vanjskoj politici, uključujući i dugogodišnju bitku s Irskom republikanskom armijom, koja ju je umalo ubila u bombaškom napadu u Brightonu 1984. godine. Na domaćem planu njezinu politiku obilježila je denacionalizacija državne industrije, zbog čega se privatizacija širila i mnogim drugim državama svijeta te pobjeda nad sindikatima, piše Večernji.hr.

Biografija:

Thatcher se rodila 13. oktobra u Granthamu u Lincolnshireu. Četrdesetih godina studirala je hemiju i pravo na Oxfordu. Prvi politički angažman bio joj je kada je postala predsjednica Udruge konzervativaca na Oxfordu. Godine 1950. izgubila je na parlamentarnim izborima te nije izabrana za predstavnicu Dartmoutha. Godinu dana poslije udala se za Denisa Thatchera.

Godine 1970., nakon pobjede Konzervativne stranke na općim izborima, Edward Heath postavlja je za državnu tajnicu za obrazovanje i znanost, no tu poziciju gubi nakon izbornog poraza četiri godine poslije. U veljači 1975. godine dolazi na čelo Konzervativne stranke nakon pobjede protiv Edwarda Heatha.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Dana 4. maja 1979. godine postaje prva britanska premijerka te se na toj poziciji zadržava 11 i pol godina, što je čini “najdugovječnijom” britanskom premijerkom u 20. stoljeću.

Dana 2. aprila 1982. godine Argentina napada Falklandske otoke. Thatcher odgovara slanjem velikog broja vojnika na južni Atlantik. Dana 14. maja 1982. godine britanske snage ponovno osvajaju Port Stanley. Argentina se predaje, što je odjeknulo kao velika pobjeda Margaret Thatcher, a tada dobiva i svoj nadimak Čelična lady.

Godine 1983. pobjeđuje na drugim općim izborima na valu pobjede protiv Argentine. U martu 1984. godine počinje štrajk rudara kao odgovor na zatvaranje nekonkurentnih rudnika. Pobune i štrajkovi rudara dominiraju vijestima u Velikoj Britaniji te se ona nalazi na rubu haosa. Štrajkovi su slomljeni nakon godinu dana što navodi vladu da smanji prava sindikata.

Dana 12. oktobra 1984. godine Thatcher je meta napada IRA-e koja je podmetnula bombu na konferenciji Konzervativne stranke u Grad Hotelu u Brightonu. Petero ljudi je poginulo, a Thatcher se izvukla nepovrijeđena. Godine 1987. osvaja i treći mandat na općim izborima, 1990. uvela je vrlo nepopularan lokalni porez zbog kojeg su prosvjedi prerasli u pobune na ulicama.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

U studenom je uplakana Thatcher napustila Downing Street nakon što je izgubila potporu stranke u vezi politika vezanih za debakl komunalnog poreza i europsku politiku.

Godine 2002. liječnici joj savjetuju da iz zdravstvenih razloga odustane od javnih govora, nakon što je pretrpjela niz moždanih udara. Iste godine objavljuje knjigu o međunarodnoj politici u kojoj iznosi kontroverznu ideju o tome da EU treba napustiti EU i priključiti se NAFTA-i. Godine 2003. umire joj suprug Denis s kojim je u braku bila 52 godine. Dana 13. oktobra 2005. godine u hotelu Hyde Park slavi svoj 80. rođendan, a među gostima su kraljica i princ Philip.

Godine 2007. Gordon Brown poziva je u posjet Downing Streetu, a u januaru 2008. godine dobiva nagradu za životno djelo. Godine 2009. ponovno je u Downing Streetu na otkrivanju svog službenog portreta. Godine 2010. na privatni sastanak u Downing Street poziva je prvi konzervativni premijer nakon 13 godina, David Cameron.

U januaru 2012. objavljen je film Čelična lady u kojem njezin lik glumi Meryl Streep.

U prilog originalnosti politike Thatcher i vrlo osebujnog političkog stava i razmišljanja govore i njeni istupi u vezi s ratom u bivšoj Jugoslaviji. Od početka je podržavala pravo Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine na nezavisnost.

Još 1993. optužila je tadašnjeg britanskog premijera Johna Majora i njegovu vladu za odsustvo volje da zaustave, kako je govorila, srpsku agresiju na Bosnu i Hercegovinu:

“Ne možemo dozvoliti da stvari idu ovim tokom”, govorila je. “Ovo je đavolski posao. Ako ove naše europske vlade nisu u stanju osjetiti ljudsku patnju dok gledaju ove slike smrti i mučenja, etnička čišćenja u Europi, milione izbjeglica i masovnih grobnica, čime onda jesu?”

Citati Margaret Thatcher

– “Ako želite da nešto bude rečeno, pitajte muškarca; ako hoćete da bude urađeno, pitajte ženu.” (1965.)

– “Jesam čelična lady, nakon svega, nije bilo loše biti ni čelični vojvoda. Da, ako tako žele interpretirati kako ja branim vrijednosti ključne za naš način života.” (1976.)

– “Gdje je nesloga, neka donosimo harmoniju. Gdje je greška, neka donosimo istinu. Gdje je sumnja neka donosimo vjeru. A gdje je očaj, neka donosimo nadu” (1979, citirala je Sv. Franju Asiškog nakon izborne pobjede.)

– “Mislim da dok živim žena neće biti na mjestu premijerke.” (1979.)

– “Onima koji čekaju omiljeni medijski citat, ‘preokret’, imam reći samo jednu stvar – Okrenite se vi ako želite. Dama nije za okretanje.” (1980, na zahtjev da omekša ekonomsku politiku.)

– “Ne zanima me koliko moji ministri pričaju, dok god rade šta im kažem.” (1980.)

– “Kad pola političkog života provedete na dosadnim temama kao što je okoliš, uzbudljivo je uhvatiti se u koštac s pravom krizom.” (1982, o ratu na Falklandima.)

– “Ne postoji društvo kao takvo. Postoje pojedinci, muškarci i žene i postoje porodice.” (1987.)

– “Ako biste samo željeli da budete dopadljivi, bili bi spremni na bilo kakav kompromis bilo kada i nikada ne biste ništa postigli.” (1989.)