Život

Bosnainfo donosi priču o Muzeju Jugoslavije: Najčešći gosti Slovenci pa Hrvati

Koliko su Bosanci i Hercegovci jugonostalgični pitali smo zaposlene u beogradskom Muzeju Jugoslavije.

FOTO:  MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE

Kažu nam da prema posjetama ovom muzeju, koji je najposjećeniji u Srbiji ne prednjače, ali da svakako dolaze.

“Muzej posećuju turisti iz svih bivših zemalja SFRJ, ali i dalje prednjače turisti iz Slovenije i Hrvatske”, kazao je za Bosnainfo Miloš Ristović iz Muzeja.

Ono što su rado istakli jeste saradnja s mnogim institucijama iz BiH, a posljednja sa Historijskim Muzejom BiH iz Sarajeva, na izložbi “Gastarbajterske priče – S one strane Plive” u čijem fokusu su se našli radnici i radnice iz Jugoslavije koji su krajem šezdesetih i sedamdesetih godina odlazili na (privremeni) rad u inostranstvo.

Prva verzija projekta “Jugo, moja Jugo” – gastarbajterske priče predstavljena je u Beogradu 2016. godine, u Muzeju Jugoslavije.

“Izložba koju ćete imate priliku da vidite u Sarajevu nastala je prema idejnoj i istraživačkoj koncepciji prethodne, beogradske postavke, ali je njena sadržina i ekspozicija određena rezultatima terenskih istraživanja po Bosni i Hercegovini”, navode iz Muzeja Jugoslavije.

Pitali smo i koliko se mladi interesuju za period Jugoslavije, a iz Muzeja kažu da je interesovanje veliko.

“Mladi se dosta interesuju za period Jugoslavije kao i za čitavu atmoferu koja je vladala širom bivše države i vrednosti koje su promovisane u tom periodu”, naglašava Miloš.

FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO:  MUZEJ JUGOSLAVIJE
FOTO: MUZEJ JUGOSLAVIJE

Kada je riječi o strancima, kaže da većina stranih posjetilaca dolazi s barem nekim predznanjem o Josipu Brozu Titu, o Jugoslaviji i šta je ona predstavljala na tadašnjoj mapi svijeta.

U Muzeju Jugoslavije u različitim zbirkama postoje predmeti koji potiču s područja BiH. Na primjer, u okviru Istorijsko memorijalnog fonda Josipa Broza Tita, veliki broj poklona iz oblasti etnologije, primjenjene umjetnosti, zatim štafeta potiču iz ove BiH.

Također fotografije, knjižni fond, ali i likovna djela jugoslovenskih stvaralaca iz BiH čuvaju se u zbirkama Muzeja.

Inače, jedan od najvrijednijih, ali i najstarijih eksponata koje Muzej baštini je “Korintski šljem”, s kraja VII ili početka VI vijeka prije naše ere, iz zbirke poklona – arheološke zbirke. To je ujedno i prvi arheološki predmet koji je Josip Broz Tito dobio na poklon i to od Pavla I, kralja Grčke, u Atini, 2. juna 1954. godine. Ovaj antički bronzani šljem simbolizuje moć, uzdizanje i neranjivost.

Umetnička delo koja vrijedi istaći u ovom kontekstu su i “Kapričosi” (“Kaprici”) slikara Franciska Goje.

“U Muzeju imamo mapu grafika sa 12 “Kapričosa” koji su inače serija od 80 komada i predstavljaju ljudske naravi i kritiku buržoazije. Ove grafike su se našle u Beogradu tako što je Tito boravio u Francuskoj 1956. godine i dobio ih je na poklon od naših iseljenika koji su smatrali da je to adekvadan poklon za vođu komunista”, dodaje Miloš.

U Muzeju se nalaze vrijedni Titovi pokloni i umjetnine koje je dobijao iz svih krajeva svijeta, a najviše ih je iz Afrike i zemalja nesvrstanih.

U kompleksu Muzeja Jugoslavije nalaze se Kuća cveća, Stari muzej i Muzej „25. maj“, ukupne površine od 5.252 kvadratna metra, kao i Park skulptura površine 3,2 hektara.

Od 2018. godine u kompleksu Muzeja su pridružili i novi, višenamenski objekat, K25, kafe-suvenirnicu na mjestu stare i privremene biletarnice. Našim posetiocima takođe nudimo i dosta programa kojima animiramo sve generacije.

Izdvajamo Leto u MuzeYU koji ima ideju da se kroz različite događaje afirmiše Muzej Jugoslavije kao mesto za druženje i zabavu i namjenjen je uglavnom lokalnoj publici – navodi naš sagovornik za kraj razgovora i predstavljanja Muzeja.

Imaju i dječije programe poput “Porodičnog dana – Kad skulpture ožive” i “Put oko sveta” kreireane s idejom da se Muzej afirmiše kao mjesto gdje porodice mogu da provedu slobodno vrijeme.