Život

Bosnainfo donosi priču o Muzeju farmacije: Liječenje od Srednjovjekovne Bosne (FOTO)

Muzej farmacije, koji je za javnost otvoren prošle godine u Sarajevu, jedistveno je mjesto koje objedinjuje brojne informacije i činjenice o bogatoj i specifičnoj historiji farmacije na prostoru Bosne i Hercegovine.

FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE

Muzejska izložba specijalizovanog tipa vezana za farmaciju i zdravstvo općenito nije postojala u Bosni i Hercegovini, te je ovo prvi i jedini muzej ovog tipa.

Iz Muzej farmacije za Bosnainfo su kazali da je Muzej osnovan u decembru 2022. godine, a za javnost otvoren 17. oktobra 2023. godine, na datum kada je 1907. godine donesena Uredba od strane Zemaljske vlade kojom je i ženama farmaceutkinjama dozvoljeno da budu vlasnice apoteka, a ne samo uposlenice kako je to do tada bio slučaj.

Ovim simboličnim datumom otvorenja dato je priznanje damama, kolegicama farmaceutkinjama koje danas dominiraju farmacijom kao strukom – naveli su iz Muzeja.

Slični muzeji postoje kao sastavni dijelovi farmaceutskih fakulteta u Srbiji, a najsličniji koncept specijalizovanog muzeja farmacije nedavno je otvoren u Rijeci u Hrvatskoj.

FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE

Koncept Muzeja farmacije je stalna muzejska izložba koja prikazuje razvoj farmacije i doprinos koji je dala društvu na svjetskom nivou, s posebnim fokusom na razvoj i historiju farmacije Bosne i Hercegovine. Prikazan je način liječenja u periodu Srednjovjekovne Bosne kroz dokumente koji svjedoče o dolasku ljekara-farmaceuta iz Dubrovačke Republike kako bi liječili tadašnju bosansku vlastelu – pojašnjavaju iz Muzeja farmacije.

Prikazan je doprinos koji su dali Franjevci, dolazak Osmanlija i otvaranje atarskih dućana, kao preteča apoteka, otvaranje modernih apoteka dolaskom Austro-Ugarske monarhije, te razvoj farmacije u periodu Kraljevine, a kasnije i socijalističke Jugoslavije kada se razvija farmaceutska industrija u našoj zemlji osnivanjem kompanije Bosnalijek.

Muzej čuva i prikazuje brojne artefakte vezane za farmaciju, a posebno su interesantne farmakopeje koje su bilo korištene u BiH, dokumente koji svjedoče o prvim kliničkim istraživanjima u našoj zemlji, posude iz prvih apoteka u Sarajevu, kao i brojne druge artefakte vezane za farmaciju, poput utenzilija, apotekarskih vaga, stojnica. Teško je izdvojiti najvrijedniji eksponat, obzirom da je koncept muzejske izložbe osmišljen kao cjelina, ali može se reći da su najvrijedniji eksponati stare farmakopeje, posude, dokumenti i rukopisi receptura farmaceuta iz BiH, posebno Samuela Elazara – ističu iz Muzeja.

Muzej je konceptom otvoren za sve uzraste i profile, od studenata farmacije i zdravstvenih fakulteta, farmaceuta i zdravstvenih radnika, ali i učenika i svih zainteresovanih da urone u svijet farmacije i bliže se upoznaju o načinu liječenja, otkrivanja i pripreme lijekova kroz vrijeme.

Osim stalne postavke, Muzej organizuje i tematske izložbe vezane za farmaciju i zdravlje, kao i različite radionice namjenjene različitim profilima posjetilaca.

Kažu da je otvaranje Muzeja farmacije samo početak rada i aktivnosti koje su planirane. Trenutno je formirana kratka outdoor tura u vezi s farmacijom u užem dijelu Sarajeva, a uskoro očekujemo certifikaciju Kulturne rute “Historijske apoteke i ljekoviti vrtovi” – naglašavaju.

Certifikacija od strane Vijeća Evrope se očekuje do sredine ove godine, a Muzej je dio organizacije Aromas Itinerarium Salutis (AIS) te participira u ovom projektu uz joz deset zemalja Evrope.

U planu je kreiranje virtualne stvarnosti i iskustva apotekarstva kroz vrijeme, kao i organizacija stručnih i naučnih skupova u vezi istraživanja i dokumentovanja historije farmacije Bosne i Hercegovine koja nije dovoljno istražena.

Muzej se nalazi u Starom Gradu, na adresi Štrosmajerova broj 3 i za posjete je otvoren četvrtkom, petkom i subotom.

FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE
FOTO: MUZEJ FARMACIJE