Zdravstvena riznica
Šparoge nisu samo ukusne – one su i prava mala nutritivna bomba. Bogate su vitaminima A, C, E i K, kao i folnom kiselinom, što ih čini idealnim saveznikom imuniteta i zdravlja kože. Osim toga, sadrže visoku količinu vlakana, a istovremeno su niskokalorične, pa su savršen izbor za one koji paze na liniju.
Posebno su cijenjene zbog antioksidansa i diuretskog efekta – pomažu u detoksikaciji organizma i podržavaju zdravlje bubrega. Ne treba zaboraviti ni na njihovo blago antiupalno djelovanje, kao i doprinos zdravlju srca i krvnih sudova.
Kraljica proljetne kuhinje
Bilo da se odlučite za divlje ili uzgojene šparoge, njihova priprema je jednostavna, ali traži pažnju. Šparoge se najčešće kuhaju, blanširaju ili peku na grilu. Njihov nježan, pomalo orašasti okus najbolje dolazi do izražaja u kombinaciji s maslinovim uljem, limunom, jajima, parmezanom ili holandez sosom.
U domaćim kuhinjama sve su popularnije u rižotima, tjesteninama ili jednostavno kao prilog uz ribu ili bijelo meso. Oni koji vole eksperimentisati mogu ih uvrstiti i u pite, supe ili čak slane torte.
Gdje ih pronaći i kako čuvati
Sezona šparoga traje kratko – od aprila do juna – zato ih vrijedi iskoristiti dok su svježe. Na pijacama i u trgovinama potražite čvrste, svijetlozelene stabljike s čvrsto zatvorenim vrhovima. Prilikom kupovine izbjegavajte one koje djeluju suho ili drvenasto.
Kod kuće ih najbolje čuvati uspravno, s dnom u vodi, kao cvijeće – ili umotane u vlažnu krpu u frižideru. Tako će duže zadržati svježinu i hrskavost.
Više od hrane – simbol elegancije
U antičkom Rimu šparoge su bile toliko cijenjene da su ih car August slao u Alpe da se zaleđuju za zimu. Danas ih, iako dostupne svima, i dalje prati epitet profinjenosti i elegancije. Njihova sezona ne traje dugo – zato ih iskoristite dok možete, i uživajte u svakom zalogaju koji nosi dašak prirode i zdravlja.