Region

MILANOVIĆ PROGLEDAO: Hrvatska je za EU trinaesto prase

Predsjednik Zoran Milanović izjavio je da se EU prema Hrvatskoj odnosi kao da je "trinaesto prase" tako što joj ne dopušta da učestvuje u vojnoj misiji u BiH.

FOTO: MARTIAL TREZZINI / EPA
FOTO: MARTIAL TREZZINI / EPA

U EUFOR-ovoj misiji Althea, koja je 2004. zamijenila SFOR NATO-a, sudjeluje više od 1000 vojnika iz dvadesetak zemalja, ali ne i iz Hrvatske, čijem se učestvovanju protive bošnjački političari i pojedine evropske zemlje.

Pročitajte još

Borrellovo pismo nije uvredljivo

“Paradoksalno je da je Hrvatska famozna za ići u Afganistan i nezamjenjiva za obučavati ukrajinske vojnike koji se bore u krvavom ratu s kojim ne želim da moja zemlja ima više od minimuma i više od humanitarne pomoći, ali smrdi kada treba poslati pet časnika u nekakav stožer u BiH”, rekao je Milanović novinarima, prenosi Hina.

Najavio je da će javno objaviti “drsku odbijenicu” koju je šef evropske diplomacije Josep Borrell uputio hrvatskom ministru vanjskih poslova Gordanu Grliću Radmanu, jer “nas se tretira kao trinaesto prase, na uvredljiv način”.

No Grlić Radman je ranije danas rekao da Borrellovo pismo nije uvredljivo, da ga ne namjerava objaviti i da mu nije jasno kako je Milanović došao do internog pisma.

Milanović mu je uzvratio nazvavši šefa hrvatske diplomacije “nepismenim bezveznjakom”, a vladu je optužio za vođenje vazalske vanjske politike.

“Nemaš vanjsku politiku, nemaš jasan stav, moljakaš… On te bezobrazno otpili i ti kažeš: ‘Pa to nije uvredljivo.’ Pa nije tebi, jadniče nepismeni, uvredljivo, daj nekome ko razumije da to pročita”, rekao je Milanović.

Članica Daytonskog sporazuma

Po njegovim riječima, Hrvatska bi se trebala ugledati na zemlje poput Njemačke i Finske koje “isključivo sebično” provode svoju vanjsku politiku.

Pročitajte još

“Hrvatska je članica Daytonskog sporazuma, a Njemačka nije. Njemački se parlament bavi unutarnjim ustrojem BiH, a Hrvatska bleji, zuji i ne govori ništa”, rekao je.

Premijer od 2011. do 2015., Milanović je rekao da njegova vlada nije pokretala pitanje učestvovanja u misiji u BiH iz taktičkih razloga, jer su tada postojali važniji ciljevi koje je trebalo ostvariti.

– Sada “nema nijednog razloga da nas se tretira kao treću kategoriju”, a Hrvatska ima jači položaj nego ikada, rekao je predsjednik.