BiH

Zakazana hitna sjednica Parlamenta BiH zbog sve češćih napada na povratnike

Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazana je za četvrtak, 21. septembar sa samo jednom tačkom dnevnog reda, a to je "Učestali napadi na povratnike na području entiteta RS i Prijedlog mjera i aktivnosti na poboljšanju sigurnosti povratnika na teritoriji BiH".

FOTO: PARLAMENT BIH
FOTO: PARLAMENT BIH

Zahtjev za sazivanje hitne sjednice s ovom tačkom dnevnog reda uputili su poslanici: Edin Ramić, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Šemsudin Mehmedović, Safet Kešo, Zlatan Begić, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Vlatko Glavaš, Šerif Špago, Nermin Mandra, Jasmin Emrić, Midhat Čaušević i Elvisa Hodžić.

Poslanik Edin Ramić je kazao za Fenu kako se radi o tome da se u posljednje vrijeme pojavilo nekoliko različitih sigurnosnih izazova kada su u pitanju povratničke sredine, koji su uznemirili povratničku populaciju. Smatramo potrebnim da se institucije očituju i da se predlože odgovarajuće mjere s ciljem profesionalizacije policije, depolitizacije, popunjavanje policije na bazi Ustava BiH i zakona kako je to planirano u odnosu na pripadnost konstitutivnim narodima, prema popisima u BiH – naveo je Ramić.

Izrazio je nadu da će za to biti razumijevanja. Ovdje se, prije svega, misli na stanje na području entiteta Republika Srpska, ali što se mene tiče, mislim da stanje treba popravljati i u sredinama u Federaciji gdje su se vratili Srbi. Mislim da ta inicijativa treba biti razmotrena, o njoj ‘hladne glave’ donijeti potrebne mjere. Svima je u interesu da imamo povoljnu sigurnosnu situaciju – smatra Ramić.

U obrazloženju predložene tačke dnevnog reda između ostalog je navedeno da javnost u BiH gotovo svakodnevno svjedoči napadima na povratnike nesrpske nacionalnosti u entitetu RS, „koji u posljednje vrijeme poprimaju oblik sistematskog djelovanja s ciljem pritiska na povratnike bošnjačke i hrvatske nacionalnosti s očiglednom namjerom da ih se prisili da konačno napuste svoje domove“.

Dodaje se da je u proteklih nekoliko godina, prema zvaničnim evidencijama, zabilježno čak 120 incidenata u kojima su meta napada bili povratnici u ovaj entitet. Fizički napadi i prijetnje, napadi na vjerske objekte i provokacije na vjerskoj i nacionalnoj osnovi, zabilježeni su u gotovo svakom povratničkom mjestu u entitetu RS.

Poslanici koji su predložili razmatranje ove tačke dnevnog reda, predložili su i da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvoji i nekoliko zaključaka.

Prvim predloženim zaključkom najoštrije se osuđuju „učestali sistematski napadi na povratnike na području entiteta RS, motivirani vjerskom i nacionalnom netrpeljivošću, čiji je cilj pritisak na povratnike bošnjačke i hrvatske nacionalnosti s konačnom namjerom da ih se prisili da napuste svoje domove“.

Također, od vlasti entiteta RS, a posebno MUP-a RS, se traži da efikasno zaštiti povratnike od napada, umjesto tolerisanja, a ponekad i ohrabrivanja tih napada. Tražimo od visokog predstavnika u BiH da u skladu s obavezama propisanim Općim okvirnim sporazumom za mir u BiH i ovlastima utvrđenim Zaključcima Vijeća za provedbu mira iz Bonna od 9. i 10. decembra 1997. godine donese zakon kojim će se striktno provesti odredba o proporcionalnoj nacionalnoj zastupljenosti u policijskim strukturama, te da se u skladu s tim izvrši prijem većeg broja Bošnjaka i Hrvata u policijske strukture entiteta RS, odnosno Srba u strukture MUP-a Federacije i kanatonalnih MUP-ova. Zakonom bi trebalo regulisati da se u naseljima u kojima povratnici iz jednog naroda čine većinu, na rukovodne pozicije imenuju policijski službenici iz tog naroda – navodi se u jednom od predloženih zaključaka.

Predložen je i zaključak kojim se od Vijeća ministara BiH traži da formira Fond na državnom nivou iz kojeg bi se u periodu od narednih pet godina stimulisao angažman policijskih službenika koji žive u FBiH, a rade u RS, odnosno policijskih službenika koji žive u RS, a rade u FBiH.