Svijet

Njemački mediji: Zašto Iranu odgovaraju napadi na Izrael?

U prvom valu napada u subotu je Hamas ispalio hiljade projektila na obližnje izraelske gradove – odjednom.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
Ilustracija

Promatrači su uvjereni da je takva akcija bila moguće samo uz podršku Irana.

Prema izvještaju američkog Wall Street Journala, izvori iz Hamasa kažu da su napadi planirani od avgusta na više sastanaka s iranskom Revolucionarnom gardom u Bejrutu. Navodno je Teheran prošlog ponedjeljka dao zeleno svjetlo da se s napadima i otpočne.

Vjeruje se da je iransko znanje (is)korišteno da se u samom Pojasu Gaze proizvode projektili – krijumčarenje je naime postalo težak i nepotreban posao, posebno otkako je Egipat prije deset godina zatvorio granicu ka Gazi. Iranska Revolucionarna garda, kako se vjeruje, obučava borce Hamasa.

Sila zaštitnica muslimana

Saradnja Teherana i Hamasa nije tajna – i tokom aktuelnih napada se glasnogovornik Hamasa zahvalio Iranu na podršci.

„Već duže se u iranskom društvu čuju kritike zbog transfera Teherana na računa Hamasa i Hezbolaha. Novac se šalje za rat i oružje, dok u Iranu traje ekonomska kriza”, kaže Katharina Willinger, dopisnica njemačkog javnog servisa ARD-a zadužena i za Iran.

„S druge strane, iako mnogi Iranci ne vide Izrael kao neprijatelja, jasno je da su njihove simpatije i solidarnost pretežito na strani Palestinaca”, dodaje ona.

Teheran se predstavlja kao sila zaštitnica svih muslimana. Kada je u pitanju neprijateljstvo prema Izraelu, u drugi plan se navodno stavljaju i podjele među sunitima i šijitima.

„Iran podržava pravednu odbranu palestinske nacije”, rekao je iranski predsjednik Ebrahim Raisi u nedjelju. On je dodao da „cionistički režim i njegovi podržavatelji” zapravo ugrožavaju sigurnost.

Poruke Saudijskoj Arabiji

Preko Hamasa i libanonskog Hezbolaha, Iran koristi marionete da se obračunava s Izraelom. A time i sa Saudijskom Arabijom u stalnom nadmetanju ko je vodeća regionalna sila i prvak islamskog svijeta.

Trenutno bi iranske vlasti mogle biti vrlo zainteresirane da spriječe zbližavanje dva svoja neprijatelja – Izraela i Saudijske Arabije. Te dvije zemlje su već diskutirale i o mogućoj vojnoj saradnji, u strahu od iranskog napada.

„Napadi su upozorenje svima koji traže kompromis s Izraelom”, rekao je vanjskopolitički savjetnik iranskog ajatolaha nakon Hamasovih napada.

Ipak, kako kaže dopisnica ARD-a Willinger, vođe u Teheranu vode računa da ne pretjeraju s izjavama kako ne bi ugrozile razgovore u Beču o nuklearnom programu Irana. Nadaju se uklanjanju sankcija i ublažavanju ekonomske krize.

„Ministar vanjskih poslova Irana otkazao je posjetu Austriji jer je tamošnja vlada na administrativnim zgradama podigla zastave Izraela. Ali, u ranijim slučajevima su reakcije iz Teherana ipak bile znatno žešće”, podsjeća Willinger, prenosi DW.