Politika

Vojin Mijatović za Bosnainfo: Postat ćemo nezaobilazni faktor u formiranju vlasti u RS-u

Nažalost, 27 godina nakon završetka rata u BiH borimo se s opstankom države. Izloženi smo stalnim pritiscima susjednih zemlja koje vrlo vješto koriste političke snage u BiH koje su za dezintegraciju države.

FOTO: VOJIN MIJATOVIC / FACEBOOK
FOTO: VOJIN MIJATOVIC / FACEBOOK

Poručio je to u intervjuu za portal Bosnainfo potpredsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH i kandidat te stranke za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine iz RS-a Vojin Mijatović.

Bosnainfo: Kako gledate na aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini?

Mijatović: Ma postavlja se pitanje šta je aktuelna situacija u BiH. Nažalost, tapkamo u mjestu i idemo unazad već skoro 15 godina.

Uspjeli smo da ruiniramo sve institucije i degradiramo državu do krajnjih granica. Nacionalne tenzije su na nivou 90-ih godina i nažalost 27 godina nakon završetka rata u BiH borimo se sa opstankom države.

FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK
FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK

Sve politike u BiH su pale na ispitu zrelosti i, nažalost, aktuelna politička situacija u BiH je ista posljednih 15 godina i živimo u stanju kolapsa koje je, nažalost, postalo normalno.

Bosnainfo: Osim što mi u BiH i sami imamo preko glave svojih nerješivih problema i nesuglasica – naravno ovdje mislim na odnos između političkih stranaka, a ne građana, gotovo na dnevnom nivou čujemo oglašavanje čelnika susjednih nam država – Srbije i Hrvatske. Uglavnom te njihove izjave naiđu na osude probosanski orijentisanih stranaka. Zašto nas susjedi i dalje doživljavaju kao nedonošče ili se ipak iza takvog njihovog odnosa prema nama krije nešto opasnije?

Mijatović: Da, izloženi smo stalnim pritiscima susjednih zemlja koje vrlo vješto koriste političke snage u BiH koje su za dezintegraciju države BiH.

Neosporna je sad već vidljiva decenijska želja Srbije i Hrvatske da se miješaju u unutrašnje stvari BiH i tome se mora stati ukraj. Međutim, za to je potrebno izgraditi bosanskohercegovački identitet koji će se moći suprotstaviti takvim politikama.

Nažalost, i tu smo kiksali posljednje dvije decenije, draže nam je bilo da budemo Bošnjaci, Srbi, Hrvati a ne Bosanci i Hercegovci, tako da uz vidljivu pretenziju komšija prema BiH, nije im ni teško to raditi kada mi sami ne poštujemo svoju zemlju i svoju naciju.

Bosnainfo: Visoki predstavnik Christian Schmidt u dosadašnjem mandatu dva puta je potezao za bonskim ovlastima. Kako gledate na njegovo djelovanje u našoj zemlji i smatrate li da je bilo prostora za nametanje još nekih odluka, i ako da – koje bi to odluke bile?

Mijatović: Ako gledate iz ugla nerada političara u BiH i nebrige za sopstvenom zemljom, onda svaka odluka visokog predstavnika predstavlja ipak neki rezultat. Međutim, ono što je vidljivo jeste i vrlo bipolaran pristup međunarodne zajednice u posljednje vrijeme. To više nije samo različit stav Ruske Federacije i SAD-a, već možemo čuti da se ni iz Brisela više ne govori jednim glasom. I Evropom su zavladale različite politike i to se automatski odražava i na BiH.

Velika su lobiranja etnonacionalnih politika, tako da i visoki predstavnik počinje da se vidljivo gubi u odnosu na državu BiH. Posljednje najave oko izmjena Izbornog zakona po željama HDZ-a su upravo pokazatelj tog potpunog gubljenja i vidljivo je lobiranje secesionističkih politika u krugovima međunarodne zajednice.

Bosnainfo: Iz RS-a slušamo da je Schmidt njemački turista i građanin, da njegove odluke neće primjenjivati… No, istina je, čini se, sasvim drugačija. Sve odluke koje je do sada donio, ali i one koje će eventualno tek donijeti imaju se poštovati. Morat će ih poštovati svi političari iz RS-a, predvođeni liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, najljućim protivnikom Schmidtovog djelovanja u BiH. Jer, reklo bi se, Schmidtova je posljednja…

Mijatović: Ma naravno da se poštuju sve odluke i da će se poštovati. Milorad Dodik je veliki lažov i manipulator, i kroz svoju tobože patriotsku politiku zamazuje oči građanima u Republici Srpskoj, a realnost je sasvim drugačija.

Sve će on odluke ispoštovati i tu nema dileme, a ništa nije od njega drugačija ni infantilna opozicija.

FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK
FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK

Bosnainfo: Imajući u vidu da se, i za vrijeme prisustva međunarodne zajednice u BiH (u liku i djelu visokog predstavnika), ali i u brojnim posredovanjima u kojekakvim razgovorima i pregovorima, političke stranke ne mogu ni oko čega same dogovoriti, kakva bi situacija nastala ukoliko bi se eventualno političkim predstavnicima iz RS-a ispunila želja o zatvaranju OHR-a u BiH?

Mijatović: Nažalost, BiH nije spremna za napuštanje OHR-a, i tu nema dileme. Međutim i međunarodna zajednica mora omogućiti BiH da prodiše sama.

Ne mogu jedan dan pregovarati sa nacionalnim poglavicama u BiH koji su ogrezli u kriminalu, a drugi dan nam govoriti kako moramo prohodati sami.

Veliko je licemjerje međunarodne zajednice u posljednjem periodu. Zna se odakle ide sav kriminal u zemlji, sa takvima pregovaraju, a nama pričaju o evropskim standardima i vladavini prava – ne ide to baš tako.

Bosnainfo: Kakva su Vaša očekivanja od predstojećih oktobarskih izbora u BiH i u čemu je, po Vašem mišljenju, najveći problem što bosanskohercegovački građani koji žive u dijaspori nisu zainteresovaniji da uzmu olovku u svoje ruke i budu generator pozitivnih promjena u svojoj domovini. Nije li zastrašujući podatak da ih se za predstojeće izbore registrovalo svega 70-ak hiljada, a moglo je više stotina hiljada…

Mijatović: Da nismo kao Pokret za državu uradili veliku kampanju širom Evrope i svijeta, ne bi bilo ni tih 70.000. I odmah da se razumijemo, kakav je bio odnos prema tim ljudima posljednjih 30 godina, dobro da hoće uopšte da razgovaraju sa nama.

Ja sam jako ponosan na posao koji smo uradili u dijaspori i siguran sam da će to dati ne mali efekat na rezultate izbora, pogotovo u entitetu Republika Srpska.

Podsjetit ću vas, na prošlim izborima u RS-u za probosanske stranke je glasalo oko 8.500 naših građana iz inostranstva, sada već znamo da će taj iznos biti preko 20.000.

Dakle, da vam prevedem, Pokret za državu će samo glasovima iz inostranstva obezbijediti 3 poslanika u Narodnoj skupštini RS, to nije malo, a ukoliko opravdamo povjerenje, taj broj će rasti iz izbornog ciklusa u ciklus.

FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK
FOTO: VOJIN MIJATOVIC/FACEBOOK

Bosnainfo: Probosanski orijentisane političke stranke nakon prvih poslijeratnih izbora u Narodnoj skupštini RS imale su 18 poslanika. U ovom, i dalje aktuelnom mandatu, svega ih je troje. Kakve su vaše procjene u tom pogledu nakon ovih izbora i hoće li u Republici Srpskoj doći do značajnijih političkih promjena, i ako hoće – u kojem pogledu?

Mijatović: Prvi put nakon završetka rata sve probosanske stranke nastupaju zajedno kroz Pokret za državu to je veoma važno istaći. Moramo shvatiti da je kroz izmjene Izbornog zakona promjenom broja izbornih jedinica, te raseljavanjem ljudi došlo do smanjenja biračkog tijela probosanske orijentacije.

Međutim, sada je situacija drugačija. SDP BiH je napravio iskorak u srpsko i hrvatsko biračko tijelo i sigurno možemo očekivati minimum 6 poslanika u NSRS, a ja sam siguran da ćemo doći do 8 poslanika, što znači da ćemo postati nezaobilazni faktor u formiranju vlasti u Republici Srpskoj nakon oktobra.

Pokret za državu je trenutno najdržavotvorniji projekat u BiH i to treba reći naglas.