Svijet

Više od 1.000 firmi prekinulo poslovanje u Rusiji

Od početka rusko-ukrajinskog 24. februara prošle godine više od 1.000 inostranih kompanija obustavilo je ili prekinulo poslovanje u Rusiji, ali neke i dalje djeluju u toj zemlji unatoč sankcijama, javlja Anadolija.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Nakon što je Rusija počela ono što je nazvala “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini, mnogi sektori i zemlje najavili su sankcije ili suspenzije zbog pokušaja vršenja pritiska na rusku ekonomiju.

Neke firme su obustavile svoje poslovanje i isporuke u Rusiji, dok su druge okončale svoje investicije ili su se povukle iz partnerstava u Rusiji, čak i u Bjelorusiji.

U četvrtak je izvještaj sa američkog Univerziteta Yale pokazao da desetine kompanija i dalje posluju u Rusiji.

Uglavnom iz Kine, mnoge kompanije nastavljaju da posluju, uključujući Air China, Alibabu, China Mobile, Agricultural Bank of China, Honor, Oppo, Tencent i ZTE.

Oko 27 njemačkih firmi, uključujući AnyDesk Software, Claas, Globus, Hoffman Group i Siemens Healthineers, su među aktivnim firmama u zemlji. Oko 27 američkih kompanija također je aktivno u zemlji, uključujući Quicksilver, Cloudflare, Sbarro Pizza, Riot Games, Tupperware, Valve i Guess.

Među aktivnim kompanijama je skoro 30 francuskih firmi, 12 italijanskih, sedam britanskih i pet španskih.

Ranije je izvještaj Brand Finance pokazao da su brojni veliki zapadni brendovi obustavili svoje poslovanje.

Najveći svjetski brend, Amazon, obustavio je svoje poslovanje u Rusiji 9. marta 2022., a Apple, koji je zauzeo drugo mjesto na listi najboljih brendova, također je obustavio zvaničnu prodaju u Rusiji od 2. marta 2022. godine.

Kao treći najvrijedniji brend, Google je u martu 2022. suspendovao neke usluge u zemlji, kao što su oglašavanje i tržište aplikacija.

U januaru je izvještaj Univerziteta St. Gallen sa sjedištem u Švicarskoj pokazao da je samo 8,5 posto kompanija iz EU i G7 poduzelo korake za izlazak iz Rusije ili je obustavilo svoje poslovanje tamo.