BiH

Vijeće ministara: U Moneyval izaslanstvo umjesto Aide Mašić ide Muhamed Ramić

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o izmjeni Odluke o imenovanju Izaslanstva Bosne i Hercegovine pri Odboru eksperata Vijeća Europe za evaluaciju borbe protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti (Moneyval izaslanstvo BiH).

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Radi se o funkcionalnoj izmjeni jednog člana uime Federalnog ministarstva unutarnjih poslova, koje je u ovaj odbor predložilo Muhameda Ramića umjesto ranije imenovane Aide Mašić.

IZMJENE I DOPUNE ODLUKA O PRAVNOM I EKSPERTNOM TIMU

Na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa donesene su pojedinačne odluke o dopunama dvije odluke, i to o imenovanju Pravnog tima za izradu Strategije pravne zaštite interesa Bosne i Hercegovine vezano za pitanja odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore te Ekspertnog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi s problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore.

Dopunama odluka regulira se pitanje troškova prijevoza i smještaja tijekom službenih putovanja članova tih timova, koje će snositi Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Istodobno se proširuje Ekspertni tim u koji su imenovani predstavnici nadležnih entitetskih hidrometeoroloških zavoda, stručnjaka za geologiju i agropedologiju i predstavnici Agencije za vodno područje rijeke Save.

TRGOVSKA GORA: ANGAŽIRATI MEĐUNARODNI ODVJETNIČKI URED

Vijeće ministara BiH upoznalo se s Informacijom o potrebi donošenja Odluke o odabiru međunarodnog odvjetničkog ureda za usluge pravnog savjetovanja u vezi s prekograničnim postupkom studije utjecaja na okoliš povodom planiranog skladištenja radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovske gore.

Zaduženo je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa da, u suradnji s Pravobraniteljstvom BiH, pristupi procesu odabira međunarodnog odvjetničkog tima i utvrđivanju troškova njegova angažiranja, te o tome izvijesti Vijeće ministara BiH.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiva

POMOĆ EU-a: BiH U EURO MED PROGRAMU UKUPNOM VRIJEDNOM 293.624.033 EURA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju za InterregVI-B Program EURO MEDITERRANEAN (EURO MED) za razdoblje 2021. – godine između Europske unije (EU), koju predstavlja Europska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH, i Republike Francuske, koju predstavlja francuska regija Provansa-Alpi-Azurna obala.

Sporazum utvrđuje uvjete financiranja i provedbe programa u BiH, uz financijsku potporu Europskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) te uz nacionalno sufinanciranje programa.

Ukupan proračun programa je određen u iznosu 293.624.033 eura, a ukupni financijski doprinos Europske unije je 234.899.226 eura, dok će 58.724.807 eura sufinancirati zemlje sudionice.

Opći cilj programa je promocija održivog rasta u mediteranskom području poticanjem inovativnih koncepata i prakse te razumnog korištenja resursa, kroz integrirani teritorijalni pristup koji se temelji na saradnji. Razdoblje izvršenje ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja stranapotpiše.

Program EURO MED provode Bosna i Hercegovina, Francuska, Bugarska, Grčka, Španija, Hrvatska, Italija, Cipar, Malta, Portugal, Slovenija, Crna Gora, Albanija i Sjeverna Makedonija.

Ministarstvo finansija i trezora dostavit će Prijedlog sporazuma s Osnovama za njegovo zaključivanje Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika je predložena direktorica Direkcije za evropske integracije.

EU PROGRAM PREKOGRANIČNE SARADNJE HRVATSKA – BiH – CRNA GORA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju (Interreg VI-A) IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora za razdoblje 2021.- 2027. godina između Europske unije, koju predstavlja Europska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara BiH.

Na sjednici je utvrđen i Prijedlog sporazuma između Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o provođenju “Programa Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. godina”, između Republike Hrvatske, koju predstavlja Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU-a,Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH, i Crne Gore, koju predstavlja Ministarstvo europskih poslova, s ciljem dodatnog reguliranja međusobnih odnosa.

Cilj ovog programa je jačanje socijalnog, ekonomskog i teritorijalnog razvitka prekograničnog područja intervencijama u oblastima inovacija, konkurentnosti, socijalne i zaštite okoliša te turizma.

Ukupan proračun programa iznosi 138.453.765 eura od čega je financijski doprinos EU- a 117.685.699 eura, a preostalih 20.768.066 eura predstavlja sufinanciranje zemalja sudionica.

Razdoblje izvršenje ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja strana potpiše.

Ministarstvo financija i trezora dostavit će pojedinačne prijedlog sporazuma s Osnovama za njihovo zaključivanje Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru usvajanja, a za bh. potpisnika je predložena direktorica Direkcije za europske integracije.

IPA III: BOSNA I HERCEGOVINA S ITALIJOM U PROGRAMU EU-a ADRION

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o financiranju za Interreg VI-B IPA Jadransko-jonskog programa (ADRION) za razdoblje 2021. – 2027. godine između Europske unije, koju predstavlja Europska komisija, Republike Italije, koju predstavlja regija Emilia-Romagna, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH.

Sporazum utvrđuje uvjete financiranja i provedbe ADRION programa u BiH uz financijsku potporu Europskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) te uz nacionalno sufinanciranje programa.

Cilj programa je poticanje europskih integracija među partnerskim državama, koristeći prednosti njihovih bogatih prirodnih, kulturnih i ljudskih resursa, kao i jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije u jadranskoj i jonskoj regiji.

Ukupan proračun ovog programa je 160.810.020 eura, a financijski doprinos Europske unije je 136.688.515 eura, dok će preostalih 24.121.505 eura sufinancirati zemlje sudionice. Razdoblje izvršenja ovog sporazuma je 15 godina od dana kada ga posljednja strana potpiše. Program provode Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Grčka, Italija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, San Marino, Srbija i Slovenija.

Ministarstvo financija i trezora dostavit će Prijedlog sporazuma s Osnovama za njegovo zaključivanje Predsjedništvu BiH na odlučivanje, a za bh. popisnika predložena je direktorica Direkcije za evropske integracije

PRISTUP GLOBALNOJ KONVENCIJI O PRIZNAVANJU VISOKOŠKOLSKIH KVALIFIKACIJA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i uputit će Predsjedništvu BiH Prijedlog osnova za pristupanje Bosne i Hercegovine Globalnoj konvenciji o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija, koji je predložilo Ministarstvo civilnih poslova BiH s ciljem jačanja međunarodne suradnje u visokom obrazovanju.

Pristupanjem Bosne i Hercegovine Globalnoj konvenciji omogućit će osnaživanje međuregionalne akademske mobilnosti, promoviranje jačanja međunarodne suradnje u visokom obrazovanju, demokratizaciju visokog obrazovanja i mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
arhiva

Globalna konvencija о priznavanju visokoškolskih kvalifikacija usvojena je na 40. Općoj skupštini Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO), održanoj krajem 2019. godine.

FATF PREPORUKE: BORBA PROTIV PRANJA NOVCA I FINANCIRANJA TERORIZMA

Na prijedlog Ministarstva sigurnosti usvojena je Procjena rizika od pranja novca i financiranja terorizma u Bosni i Hercegovini povezanih s virtualnom imovinom i Akcijski plan za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih s virtualnom imovinom 2024. – 2027. godine, koje je pripremila ranije imenovana radna skupina Vijeća ministara BiH.

Usvajanjem ovih dokumenata Bosna i Hercegovina poduzima konkretne mjere u području borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma povezanog s virtualnim valutama, sukladno preporukama FATF-a.

Procjena rizika od pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih s virtualnom imovinom je prvi zajednički sveobuhvatni dokument nadležnih institucija svih razina vlasti u BiH koji sadrži pregled stanja u ovom području.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Akcijski plan sadrži paket mjera i aktivnosti koje će provesti nadležna tijela u BiH u pravcu otklanjanja i ublažavanje identificiranih rizika od pranja novca i financiranja terorizma u zadanim rokovima.

Cilj je unaprijediti zakonodavni i institucionalni okvir, pojačati nadzor i operativno postupanje nadležnih tijela, uključujući i istrage kaznenih djela protiv pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih s virtualnom imovinom, intenzivirati međuinstitucionalnu i međunarodnu suradnju u ovoj oblasti te kontinuirano raditi na podizanju svijesti o rizicima pranja novca i financiranja terorizma u BiH povezanih svirtualnom imovinom.

Vijeće ministara BiH usvojilo je još jedan važan dokument uoči posjeta izaslanstva Moneyvala najavljenog za veljaču ove godine kada će se razgovarati o učinkovitosti sustava u borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma.

Prethodno je aktualni saziv Vijeća ministara BiH usvojio Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, izmjene i dopune Pravilnika o provedbi Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, dopunu Procjene rizika od pranja novca i financiranja terorizma u Bosni i Hercegovini za razdoblje 2022. – 2024. godine i prateći Akcijski plan u ovoj oblasti.

SEDMI SASTANAK PODODBORA ZA UNUTARNJE TRŽIŠTE I KONKURENCIJU BiH I EU-a

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o održavanju sedmog sastanka Pododbora za unutarnje tržište i konkurenciju, uključujući zaštitu zdravlja i potrošača, između EU-a i BiH, koji će biti održan 29. 2. 2024. godine u Bruxellesu, uz otvorenu mogućnostsudjelovanja putem videokonferencije.

Direkcija za europske integracije će u suradnji s nadležnim institucijama u BiH i nadležnim službama Europske komisije provesti sve nužne radnje za održavanje ovog sastanka.

Predsjedateljica izaslanstva Bosne i Hercegovine Brankica Pandurević iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa bit će na raspolaganju medijima za upite u vezi sa sedmim sastankom Pododbora za unutarnje tržište i konkurenciju, uključujući zaštitu zdravlja i potrošača.

AKCIJSKI PLAN ZA UNAPREĐENJE PRAVA LGBTI OSOBA U BiH DO KRAJA 2025.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, produžilo je razdoblje provedbe Akcijskog plana za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini do kraja 2025. godine.

Akcijski plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini za razdoblje 2021. – 2023. godine usvojen je tek u srpnju 2022. godine i u primjeni je samo 18 mjeseci, što je iznimno kratko razdoblje za realiziranje ciljeva i za kvalitetnu analizu postignutog progresa u provedbi.

U fokusu Akcijskog plana je ostvarivanje tri opća cilja: jednake mogućnosti i zabrana diskriminacije, jednaka prava u svim oblastima života i društvo poštivanja raznovrsnosti.

ZAVRŠNA KONFERENCIJA REGIONALNOG STAMBENOG PROGRAMA ODRŽANA U SARAJEVU

Vijeće ministara BiH primilo je na znanje Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o rezultatima Završne konferencije Regionalnog stambenog programa (RSP), koja je održana u Sarajevu 29. 12. 2023. godine.

Sve aktivnosti odvijale su se prema planu, a Bosna i Hercegovina je zajedno s drugim partnerskim zemljama uspješno prezentirala rezultate ovog najznačajnijeg poslijeratnog programa obnove, ukupne vrijednosti 350 milijuna eura. Zahvaljujući ovom programu više od 11.300 obitelji ili gotovo 36.000 izbjeglih i raseljenih osoba u četiri partnerske zemlje dobilo je sigurne domove, čime je okončana njihova dugotrajna raseljenost.

U sklopu Državnog projekta stambenog zbrinjavanja u vezi s Regionalnim stambenim programom (DPSZ/RSP) od planirane 3.073 stambene jedinice (2.153 kuće i 920 stanova), obnovljeno je i izgrađeno 2.778 stambenih jedinica (1.888 obiteljskih kuća i 890 stanova) za stambeno zbrinjavanje oko 9.000 najugroženijih izbjeglica, raseljenih osoba i povratnika u Bosni i Hercegovini.

Završna konferencija okupila je oko 300 sudionika među kojima je bilo oko 200 međunarodnih predstavnika iz donatorskih zemalja i partnerskih organizacija RSP-a i zemalja partnera iz regije. Svi troškovi organizacije konferencije financirani su sredstvima EU-a, putem Razvojne banke Vijeća Europe.

PROVEDBA BILATERALNIH SPORAZUMA O TRGOVINSKOJ I EKONOMSKOJ SURADNJI

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o provođenju bilateralnih sporazuma o trgovinskoj i/ili ekonomskoj suradnji, trgovinskih i sporazuma o slobodnoj (preferencijalnoj) trgovini koje je zaključila Bosna i Hercegovina s drugim državama, koju će Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostaviti Predsjedništvu BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH.

U Informaciji se na više od 40 stranica daje pregled stanja s ključnima nalazima i prijedlozima za poboljšanja u ovom području.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U Informaciji se, također, navodi kako je 90 % ukupne vrijednosti bh. izvoza plasirano na tržišta EU-a i CEFTA-e u 2021. godini, a 6 % je izvezeno na tržišta preostala dva partnera s kojima je u primjeni sporazum o slobodnoj trgovini, a to su EFTA države i Republika Turska. Tek 4 % bh. izvoza je plasirano u države ostatka svijeta. Bosna i Hercegovina je imala zaključen 31 bilateralni sporazum o trgovinskoj i/ili ekonomskoj suradnji do kraja 2022. godine. Istodobno se ističe da vrijednost investicija iz Austrije, Hrvatske, Italije i Njemačke čine 40,7 % ukupno registriranih inozemnih ulaganja u BiH.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH nastavit će pratiti provođenje bilateralnih sporazuma o trgovinskoj i/ili ekonomskoj suradnji, trgovinskih i sporazuma slobodnoj (preferencijalnoj) trgovini koje je zaključila Bosna i Hercegovina s drugim državama te će najmanje jednom godišnje o tome izvještavati Vijeće ministara BiH.

U ZAVRŠNOJ FAZI PRIPREMA STRATEŠKOG PLANA RURALNOG RAZVOJA BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o aktivnostima na uspostavljanju IPARD operativne strukture u Bosni i Hercegovini i zadužilo Ministarstvo vanjsketrgovine i ekonomskih odnosa da, u suradnji s Direkcijom za europske integracije, nadležnim tijelima entiteta i Brčko sistrikta BiH, nastavi aktivnosti na stvaranju preduvjeta za korištenje instrumenta pretpristupne pomoći za ruralni razvoj(IPARD).

Informacija donosi pregled aktivnosti provedenih u ovoj oblasti s osvrtom na trenutačno stanje i aktivnosti koje se poduzimaju u procesu pripreme strateškog plana ruralnog razvoja Bosne i Hercegovine za razdoblje 2023. – 2027. – okvirni dokument čije se usvajanje očekuje početkom 2024. godine, te planiranih aktivnosti u pravcu uspostave IPARD operativne strukture u BiH.

IZVJEŠTAJ REVIZIJE

Vijeće ministara BiH primilo je na znanje Nacrt izvješća revizije učinka “Upravljanje voznim parkom u institucijama Bosne i Hercegovine”, koji je pripremio Ured za reviziju institucija BiH.

Dana su odgovarajuća zaduženja nadležnim institucijama i tijelima Vijeća ministara BiH za poduzimanje aktivnosti na otklanjanju uočenih slabosti u izvješću revizije u procesima upravljanja voznim parkom.

INICIJATIVE ZA UKIDANJE ILI POVRAT PDV-a NA OPREMU I HRANU ZA BEBE I LIJEKOVE UPUĆENE UO UNO-a

Vijeće ministara BiH razmotrilo je inicijative za povrat PDV-a za kupovinu opreme i hrane za bebe i ukidanje ili povrat PDV-a na lijekove i medicinska sredstva, te će ih uputiti Upravnom odboru (UO) Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) da razmotri njihovu provedivost i o poduzetom informiraVijeće ministara.

Inicijativa zastupnika Mire Pekić i Branisava Borenovića, usvojena na 14. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, odnosi se na povrat PDV-a za kupovinu opreme i hrane za bebe koju bi mogao ostvariti roditelj, odnosno staratelj djeteta starosti do dvije godine.

Zajednička inicijativa Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine i Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta BiH usmjerena je na ukidanje/smanjenje PDV- a na lijekove i medicinska sredstva, odnosno na namjensko usmjeravanje sredstava od neizravnih poreza po osnovi naplaćenog PDV-a na lijekove i medicinska sredstva na račune fondova zdravstvenih osiguranja u cilju financiranja zdravstvene zaštiteosiguranih osoba.

Predlagači inicijative, koja je upućena i entitetskim vladama te Odjelu za zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko distrikta BiH te nadležnim ministarstvima u Federaciji BiH i Republici Srpskoj, naveli su kako je prihvaćanje ove inicijative važno za dugoročnu održivost zdravstvenog sustava i unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite građana.