Magazin

Usamljenost može negativno uticati na vaše zdravlje, evo na kojih 5 načina

Koji su različiti načini na koje usamljenost može uticati na vaše zdravlje? Zdravstveni stručnjaci naveli su sve što trebate znati.

Usamljen
FOTO: UNSPLASH/ ANTE HAMERSMIT
Ilustracija

Način na koji doživljavamo usamljenost razlikuje se od osobe do osobe, ali može imati duboke posljedice, naročito na naše zdravlje. Usamljenost je osjećaj koji ćemo svi doživjeti u nekom trenutku svog života.

Pročitajte još

Osjećamo se usamljeno zato što nemamo dovoljno društvene interakcije, rekla je Lisa Gunn, voditeljica prevencije mentalnog zdravlja u najvećoj dobrotvornoj zdravstvenoj organizaciji u Velikoj Britaniji Nuffield Health.

Usamljenost ne znači samo biti fizički odvojen od drugih. Usamljenost je emocionalno stanje koje uključuje osjećaj nepovezanosti ili mentalne odvojenosti. To ima smisla s obzirom na to da nas sada više nego ikada oblikuje društveno okruženje i priroda veza, dodaje.

Šta može uzrokovati usamljenost?

Gunn kaže da se možete osjećati usamljeno jer se ne viđate dovoljno s drugima. Pojačani osjećaj usamljenosti čest je u ljetnim mjesecima kada se čini da svi uživaju u odmoru s prijateljima, a vi nemate s kime stvarati takve uspomene, rekla je Gunn. Ponekad se također možete osjećati usamljeno kada ste u društvu. Gunn kaže da je to obično popraćeno osjećajem praznine ili nepovezanosti.

Određeni životni događaji poput prekida veze, teškog gubitka ili odlaska u penziju mogu biti razlog zbog kojega se osjećate usamljeno. Kad nekog ili nešto izgubimo možemo odjednom postati manje društveni, kaže Gunn. Također postoje slučajevi kada vrijeme provedeno u društvu može izazvati osjećaj usamljenosti. Na primjer, imati dijete ili započeti novi posao može značiti nove društvene krugove, ali oni ne moraju nužno zadovoljiti naše društvene potrebe, ističe.

Bolesti srca i moždani udar

Glavna farmaceutkinja u Pharmici Carolina Goncalves kaže da usamljenost, naročito hronična usamljenost, može imati negativan uticaj na naše zdravlje. Istraživanja pokazuju da su usamljenost i loši društveni odnosi povezani s povećanim rizikom od srčanih bolesti i moždanog udara, kaže.

Hronična usamljenost može uzrokovati psihološki stres, podižući nivo hormona stresa, što s vremenom može oštetiti arterije, što dovodi do stanja poput hipertenzije i ateroskleroze.

Proizvodnja upalnih citokina

Osim toga, Goncalves je također rekla da istraživanja pokazuju da stres i društvena izolacija mogu povećati proizvodnju upalnih citokina (signalnih proteina koji kontroliraju upalu). Pojačana upala može pospješiti rast plakova, olabaviti plak u arterijama i izazvati krvne ugruške, što može doprinijeti razvoju i napredovanju bolesti srca i moždanog udara, rekla je.

Stres

Zbog povećanog stresa uzrokovanog usamljenošću, mnogi stiču navike poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola kako bi pokušali blokirati osjećaj usamljenosti. Ove navike štetno utječu na zdravlje. Pušenje može oštetiti krvne žile i suziti arterije, povećavajući rizik od srčanog i moždanog udara.

Hemikalije u cigaretama, poput nikotina i ugljičnog monoksida, povisuju krvni pritisak i smanjuju kisik u krvi, opterećujući srce, rekla je Goncalves. Opijanje može dovesti do visokog krvnog tlaka jer stimulira simpatički živčani sustav, što uzrokuje brže kucanje srca i sužavanje krvnih žila, nadodaje.

Depresija

Gunn tvrdi da hronična usamljenost može uticati na naše tjelesno zdravlje kao i na mentalno zdravlje, uzrokujući toliko štete koliko i pušenje 15 cigareta dnevno. Povezana je s dvostruko većim rizikom od rane smrti u usporedbi s pretilošću te s visokim krvnim pritiskom, povišenim kolesterolom, srčanim i moždanim udarima, naglašava.

Društveni uticaj usamljenosti također se ne može zanemariti. Osjećaj izolovanosti može dovesti do povećanog rizika od problema s mentalnim zdravljem poput depresije, kaže Dunn.

Dijabetes tipa 2

Istraživanje je pokazalo da usamljenost može povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Istraživanje je pokazalo da je osjećaj usamljenosti povezan s 14 posto većim rizikom od dijabetesa tipa 2. Razlog tome mogao bi biti veći nivo stresa povezana s usamljenošću, rekla je Goncalves. Veći nivoi stresa rezultiraju povišenim nivoima kortizola, što može povećati nivo šećera u krvi i inzulinsku rezistenciju, što uzrokuje dijabetes tipa 2, dodala je na kraju, prenosi Zimo.hr.